Tygrysy szybko wymierają

Światowa populacja tygrysów szybko się kurczy mimo wysiłków mających na celu ich ratowanie, zatem są pilnie potrzebne nowe strategie na rzecz tych zwierząt - ostrzegli we wtorek międzynarodowi eksperci ochrony przyrody zebrani w Katmandu w Nepalu.

"Tygrysy są na krawędzi wyginięcia" - oświadczył nepalski minister leśnictwa Yuvaraj Bhusal na konferencji poświęconej tygrysom w Katmandu. W spotkaniu uczestniczą eksperci z 20 państw, w tym z 13, gdzie tygrysy wciąż żyją na wolności.

Na całym świecie przetrwało na wolności zaledwie 3,5-4 tysiące tygrysów, podczas gdy na początku XX wieku było ich jeszcze 100 tysięcy. Wszystkie żyją w Azji.

"Mimo naszych wysiłków z ostatnich trzech dekad tygrysom wciąż grozi wyginięcie. Głównym zagrożeniem są dla nich kłusownictwo i utrata siedlisk" - powiedział premier Nepalu Madhav Kumar Nepal.

Podkreślił, że nie wystarczą indywidualne wysiłki poszczególnych państw. "Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wspólnych strategii i światowej solidarności" - zaznaczył.

Polowanie na tygrysy jest w całym świecie zakazane, ale w Azji, m.in. w Chinach, kłusownictwo na tych zwierzętach przynosi duże zyski. Niektóre części ich ciała uchodzą za afrodyzjaki lub są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, a skóry są używane w meblarstwie lub jako ozdoba.

Zdaniem ekspertów, skóra tygrysa kosztuje na nepalskim rynku około 1000 dolarów, a za granicą 10-krotnie więcej.

Prezes Banku Światowego Robert Zoellick, który przekazał uczestnikom konferencji przesłanie wideo, wyraził pogląd, że kłusownicy są "lepiej zorganizowani" niż politycy i obrońcy zagrożonych gatunków.

"Nielegalny handel dzikimi zwierzętami przynosi w Azji szacunkowo około 10 mld dol. (rocznie), jest więc drugim co do lukratywności zajęciem po handlu bronią i narkotykami" - oświadczył Zoellick.

Uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele organizacji ochrony przyrody WWF, będą rozmawiać o strategiach ratowania tygrysów oraz zagrożeniach takich jak kłusownictwo i przemyt różnych części ciała tygrysów.

Wśród państw, gdzie wciąż żyją tygrysy, są: Bangladesz, Bhutan, Kambodża, Chiny, Indie, Indonezja, Laos, Birma, Nepal, Rosja, Tajlandia i Wietnam.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »