- Miłosierdzie jest drogą do poznania prawdy o Bogu i o człowieku, jest drogą do poznania prawdy o nas samych i o sensie naszego życia, które powinno być darem dla drugiego - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Wierni archidiecezji gdańskiej zgromadzili się 13 listopada w katedrze oliwskiej, aby pod przewodnictwem metropolity dziękować Bogu za kończący się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Wraz z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem Mszę św. sprawowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz kilkudziesięciu kapłanów.
Zwracając się do uczestników Eucharystii metropolita podkreślił, że mimo iż Rok Miłosierdzia powoli dobiega końca, nie kończy się miłosierdzie Boga dla swojego ludu. - Doświadczyliśmy w tym czasie nadzwyczajnym wielu łask i miłosierdzia. W tej celebracji pragniemy wznieść do Ojca naszą pieśń wdzięczności za dar, jakiego tak obficie nam udzielił - zaznaczał hierarcha. - Każdy z nas potrzebuje miłosierdzia. Potrzebują go także biskupi i kapłani. Potrzebują go siostry zakonne i każdy wierny - mówił metropolita.
W homilii abp Głódź przypomniał m.in. symbolikę Drzwi Świętych. - Drzwi Święte symbolizują Chrystusa, gdyż „jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa. Słyszeliśmy w pierwszym czytaniu: „A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego promieniach” (Ml 3, 20a) - mówił arcybiskup. Jak podkreślał, czas Roku Miłosierdzia był dla wszystkich wiernych swoistym czasem amnestii. Nawiązał także do przeżywanej uroczyście 1050. rocznicy chrztu Polski.
Jednym z wątków homilii było przypomnienie sytuacji chrześcijan, którzy w wielu miejscach na świecie doświadczają prześladowania za wiarę. - Rocznie za wiarę w Chrystusa ginie 170 tysięcy chrześcijan, a więc statystycznie co 3 minuty w jakiejś części świata ginie chrześcijanin. 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych - wyliczał hierarcha.
Arcybiskup podkreślał także, że Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana będzie naszą odpowiedzią Panu Bogu na dar Jego miłosierdzia, który zostanie proklamowany 19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Będzie to początek realizacji wielkiego dzieła otwarcia Jezusowi drzwi: naszych domów i serc, świątyń i miejsc pracy - dodał metropolita.
Przed uroczystym błogosławieństwem metropolita poświęcił ikonę Chrystusa Pantokratora. Wydarzenie to wpisuje się w początek obchodów 20-lecia Akcji Katolickiej w archidiecezji gdańskiej. - Spraw, aby całe apostolstwo AK służyło dobru kościoła i naszej ojczyzny. Nam zaś pozwól jak najlepiej przygotować się duchowo do jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa za króla i pana, który odmówimy w przyszłą niedzielę we wszystkich naszych parafiach - modlił się arcybiskup.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.