Premier przedstawił założenia ustawy hazardowej

Delegalizacja gier na automatach poza kasynami, zakaz urządzania wideoloterii, walka z hazardem wśród osób poniżej 18. roku życia i wyższe podatki dla branży hazardowej - to niektóre z założeń projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych, przedstawione na wtorkowej konferencji przez premiera Donalda Tuska.

We wtorek założeniami do projektu zajmował się rząd.

"Kluczowym zadaniem w tym projekcie nie jest w wymiarze strategicznym zwiększenie dochodów fiskusa, tylko przeciwdziałanie rozwojowi hazardu, szczególnie u ludzi młodych i szczególnie tych form hazardu, które uzależniają najszybciej i najbardziej dotkliwe. Także tych form hazardu, gdzie przenikanie się sfery przestępczości ze sferą legalności jest najbardziej dotkliwie odczuwalne" - powiedział Tusk.

Wyjaśnił, że rząd opowiada się za całkowitym zakazem prowadzenia biznesu związanego z automatami o niskich wygranych poza kasynami. "W ciągu pięciu lat hazard tego typu powinien zniknąć w stu procentach" - podkreślił.

"Mówimy tu o tzw. automatach o niskich wygranych, popularnie zwanych jednorękimi bandytami, (...) które pojawiają się w bardzo dużych, niepokojących ilościach w miejscach ogólnie dostępnych - sklepach, restauracjach, stacjach benzynowych, a także innych automatach, które są zlokalizowane w tzw. salonach z automatami czy salonach gier" - dodał. Jak powiedział, rząd chce, żeby automaty znikały z tych miejsc sukcesywnie wraz z końcem terminu zezwolenia. "Zezwolenia nie będą przedłużane" - podkreślił.

Wśród kolejnych założeń wymienił zakaz urządzania wideoloterii. "Nie byłby to jakiś wyjątek jeśli chodzi o Unię Europejską. W wielu krajach UE nie dopuszcza się wideoloterii do legalnego prowadzenia" - powiedział i dodał, że wideoloterie przypominają automaty do gry, "choć są technologicznie na wyższym poziomie". "To bardziej wyrafinowany sposób wyciągania pieniędzy od obywateli i uzależnienia obywateli od hazardu" - powiedział.

Rząd chce też zaostrzenia zakazu reklam hazardu i podmiotów organizujących gry hazardowe. Nie będzie to dotyczyć, jak obecnie, gier liczbowych i loterii pieniężnych organizowanych przez Totalizator Sportowy - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd - jak powiedział Tusk - chce również walczyć z hazardem w internecie. Premier zapowiedział, że rząd poszuka narzędzi, które pozwolą egzekwować ten zakaz. "Państwo nie jest tutaj bezradne" - zaznaczył.

Dodał, że państwo będzie walczyć z hazardem wśród osób do 18. roku życia. "Przedsiębiorcy z tej branży, którzy będą lekceważyli te zakazy, utracą w trybie natychmiastowym zezwolenie" - wyjaśnił.

Wśród kolejnych założeń wymienił wyższe podatki od gier hazardowych, a także wprowadzenie koncesji na kasyna. Jak wyjaśnił, w automatach o niskich wygranych w tym czasie, w którym będzie wygasał czas ich legalnego działania, ryczałt zostanie podwyższony ze 180 euro do ok. 480 euro od automatu (ok. 2 tys. zł).

Podwyżka obejmie też automaty w salonach z 45 proc. do 50 proc., gry w kasynach z 45 proc. do 50 proc., zakłady wzajemne z 10 proc. do 25 proc. opodatkowania - mówił Tusk. Dodał, że wprowadzone zostanie także opodatkowanie gier, które do tej pory nie były nim objęte - stawką 25 proc. Chodzi m.in. o turniejowe gry w pokera.

Premier podkreślił, że prowadzenie kasyn w Polsce będzie obostrzone nowymi rygorami. "Nie zezwolenia, a koncesja będzie rozstrzygała o tym, czy przedsiębiorca zgłaszający taki wniosek może prowadzić kasyno i może je zlokalizować w miejscu przez siebie wskazanym" - wyjaśnił.

Dodał, że będą prowadzone także "akcje, które wzmocnią egzekucję, kontrolę oraz monitoring sektora hazardowego". Będą użyte do tego "odpowiednie siły państwowe i policyjne".

Podkreślił, że podczas prac nad projektem ustawy o grach liczbowych i hazardowych rząd miał dwa główne cele: zlikwidować hazard w najtwardszej, grożącej uzależnieniem wersji i przygotować dobre prawo, które pozwoli skutecznie i stanowczo nadzorować tę branżę. Przyznał, że prace nad projektem "w sposób oczywisty nabrały intensywności po wybuchu sprawy hazardowej" i są konsekwencją założeń, jakie rząd przyjął wiele tygodni temu.

"Po pierwsze - co zrobić, aby hazard w Polsce, szczególnie w tej najtwardszej wersji, która grozi uzależnieniem głównie młodych ludzi, a często także dzieci, ograniczyć możliwie, a jeśli to możliwe wyplenić. Po drugie, by te formy hazardu, które byłyby utrzymane i uznane za zgodne z prawem, aby były obłożone stosownymi daninami; a przepisy, które stosują się do tej branży, żeby były egzekwowane w sposób stanowczy i skuteczny" - dodał.

Premier powiedział też, że rząd powinien przyjąć projekt ustawy o grach liczbowych i hazardowych za tydzień, a najpóźniej za dwa tygodnie.

"Będę rekomendował z wielkim przekonaniem marszałkowi Sejmu i Senatu, posłom i senatorom prace nad tym projektem bez poprawek w trybie natychmiastowym" - podkreślił szef rządu. Dodał też, że rząd chce uniknąć "groźby skutecznego zaskarżenia przepisów nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego". "Chcemy uniknąć skutecznego lobbingu przy użyciu mediów, wynajętych prawników, polityków. Chcemy, żeby projekt ustawy był możliwie prosty, czytelny i nieobciążony zagrożeniem skutecznej skargi konstytucyjnej" - powiedział.

Obecny na konferencji wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica powiedział, że zakaz uczestnictwa w grach osób poniżej 18. roku życia będzie egzekwowany poprzez wprowadzenie do salonów, w trakcie wygaszania ich działalności, systemu rejestracji osób do nich wchodzących. Wyjaśnił, że podobny system obowiązuje dziś w kasynach.

"Jednocześnie na osoby prowadzące punkt automatów o niskich wygranych zostanie nałożone prawo do legitymowania osób uczestniczących" - powiedział. W konsekwencji mają nie dopuszczać do tego, aby w grach uczestniczyły osoby poniżej 18. roku życia. Kapica dodał, że przedsiębiorcy, którzy dopuszczą się "recydywy", stracą zezwolenie na prowadzenie punktu z automatami o niskich wygranych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »