Z okazji Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim 31 października odbywać się będą liczne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 75 tysięcy polskich luteran.
W tym roku przypada 492. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra, dające początek dyskusji nad odnową Kościoła.
Bp Paweł Anweiler, zwierzchnik luterańskiej diecezji cieszyńskiej, podkreśla, że Święto Reformacji to symboliczny dzień narodzin Kościoła ewangelickiego. „Ale to tylko dzień ogłoszenia tez. Luter nie dawał jeszcze podstaw do jakiejś nowej organizacji kościelnej. Warto w związku z tym przypomnieć choćby 62. tezę, w której Luter napisał, że największym skarbem Kościoła jest ‘najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej’. A więc wskazuje tutaj od razu, co jest podstawą naszej wiary, kto nas w tej wierze utrzymuje”– zaznacza biskup.
Wielu z około 40 tysięcy ewangelików na Śląsku Cieszyńskim i Podbeskidziu zbierze się w sobotę wieczorem na modlitwach w kościołach. Podczas tych nabożeństw duchowni wygłoszą krótkie kazania, którym towarzyszyć będą, przygotowane przez młodzież, przedstawienia – nawiązujące do wydarzeń z historii Kościoła. Ewangelicy zaśpiewają też hymn Kościoła luterańskiego "Warownym grodem".
„W naszej parafii w Bielsku od ponad roku prawie w każdym niedzielnym nabożeństwie czytamy krótkie wyjątki pism Lutra. To po to, by zgłębić i poznać jego myśl ”– zaznacza hierarcha.
Święto Reformacji nawiązuje do wywieszenia przez Lutra 95 tez na bramie kościoła w Wittenberdze w 1517 roku. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Eucharystii, kapłaństwa, papiestwa i roli Maryi.
Pierwsze trendy reformacyjne dotarły na Śląsk Cieszyński wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. W 1547 r. Ówczesny książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii – w Puńcowie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.