Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we Wrocławiu dziewięć osób w związku z zarzutami korupcyjnymi. Wśród nich są były senator Józef P. i jego asystent Jarosław W. - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa.
Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że sprawa dotyczy przestępstwa korupcji. Do zatrzymań doszło we wtorek rano, ale ponieważ przeszukania i inne czynności trwają, CBA nie udziela więcej informacji. Po ich zakończeniu zostaną postawione zarzuty - dodał.
"Jeszcze nie wiadomo, jakie zarzuty zostaną postawione zatrzymanym - płatnej protekcji czy inne z katalogu przestępstw korupcyjnych w Kodeksie karnym" - powiedział PAP Kaczorek.
Wyjaśnił, że sprawa jest prowadzona w całości przez CBA, pod nadzorem wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji w Poznaniu.
Naczelnik wydziału prok. Piotr Baczyński powiedział PAP, że jednym z zatrzymanych jest były senator. "Dzisiaj zostały zrealizowane zatrzymania, będą prowadzone czynności" - mówił PAP naczelnik. Śledztwo w tej sprawie korupcyjnej prowadzone było od kwietnia 2015 r. - podał.
Po zakończeniu czynności na Dolnym Śląsku część zatrzymanych zostanie przewieziona do Poznania - powiedział PAP. Postawione zostaną zarzuty i skierowane ewentualne wnioski do sądu - wyjaśnił. Być może potem będzie można udzielić więcej informacji - dodał.
P. to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. To on wspólnie z Władysławem Frasyniukiem tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego ukrył należące do związku 80 mln. zł. Po latach ujawniono, że pieniądze, które posłużyły "Solidarności" do podziemnej działalności, przechowywał metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Po 1989 r. związany z różnymi formacjami lewicowymi; w latach 1998-99 wiceszef Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Europarlamentu. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat z listy PO został senatorem, gdzie był w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. Zarówno w Europarlamencie jak i potem w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.