Nowa miejska tradycja

Już po raz trzeci ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja. Historię świętego i jego rolę w życiu Kościoła postanowiła przybliżyć lubelska parafia na Czwartku nosząca wezwanie św. Mikołaja.

Na placu archikatedralnym tuż po godz.12 zebrał się tłum ludzi, zarówno tych zupełnie małych jak i całkiem dorosłych. Wszyscy chcieli uczestniczyć nie tylko w orszaku, ale także w zabawach zaproponowanych z okazji imienin świętego. Animacje poprowadził Projekt Wodzirej. 

- Naszym celem jest przybliżenie osoby biskupa św. Mikołaja, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle - podkreśla proboszcz parafii na Czwartku ks. Piotr Kawałko. - Dlatego chcemy ukazać prawdziwe oblicze świętego i jednocześnie pokazać, że był to konkretny człowiek, żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących.

O 13.15 orszak na czele z orkiestrą dętą wyruszył ulicami Lublina do kościoła na Czwartku. Tuż przed tym abp Stanisław Budzik pobłogosławił wszystkich zgromadzonych, życząc by tak jak św. Mikołaj potrafili się dzielić z innymi zarówno dobrami materialnymi jak i duchowymi.

Święty Mikołaj do kościoła na Czwartku jechał dorożką a za nim szli zarówno ci, którym udało się samodzielnie zrobić mitry jak i wszyscy, którzy w piękny sobotni dzień chcieli wspólnie świętować. - Jesteśmy tu dla naszych dzieci i bardzo się cieszymy, że są ludzie, którym chce się organizować tego typu przedsięwzięcia - mówią Barbara i Roman Kot, którzy by wziąć udział w orszaku przyjechali pod archikatedrę z drugiego końca miasta. 

Na wszystkich, którzy wraz ze św. Mikołajem dotarli do kościoła na Czwartkowym Wzgórzu czekała gorąca grochówka przygotowana przez kuchnię św. Brata Alberta, herbata i kiełbasa z grilla. Tuż przy kościele stanęła scena, z której do zabawy zachęcali wodzireje wraz z dziecięcym zespołem muzycznym.

Nie zabrakło tradycyjnego ważenia św. Mikołaja, którego waga jak się okazało równa jest 113 kg jednogroszowych monet. - Te pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne - podkreśla współorganizator orszaku Wacław Czakon prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. 

Najmłodsi uczestnicy orszaku z wielkim napięciem wyczekiwali najważniejszego momentu wydarzenia czyli prezentów. Św. Mikołaj rozdał ponad tysiąc paczek. A na zakończenie imprezy o godz. 15 wszyscy uczestnicy wzięli udział w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której zostali pobłogosławieni relikwiami św. Mikołaja. 

Już jutro dalszy ciąg świętowania. O godz. 12.30 przed lubelską publicznością w kościele św. Mikołaja zaprezentuje się Chór Filharmonii Lubelskiej w programie „Lutnia Lubelska
 - Papież Słowianin Zwiastun Nadziei”, natomiast 5 grudnia w sali Filharmonii Lubelskiej z okazji uroczystości ku czci św. Mikołaja i jako dziękczynienie za Rok Miłosierdzia Bożego usłyszymy Koncert Symfoniczny „Tango Argentyńskie” w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej. Przed koncertem zaplanowano uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży.

Odpust zakończy się 6 grudnia uroczystą Mszą św. o 18.00, której przewodniczył będzie bp Artur Miziński. - Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale też całego regionu - mówi ks. Piotr Kawałko. 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
wiecej »