Już po raz trzeci ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja. Historię świętego i jego rolę w życiu Kościoła postanowiła przybliżyć lubelska parafia na Czwartku nosząca wezwanie św. Mikołaja.
Na placu archikatedralnym tuż po godz.12 zebrał się tłum ludzi, zarówno tych zupełnie małych jak i całkiem dorosłych. Wszyscy chcieli uczestniczyć nie tylko w orszaku, ale także w zabawach zaproponowanych z okazji imienin świętego. Animacje poprowadził Projekt Wodzirej.
- Naszym celem jest przybliżenie osoby biskupa św. Mikołaja, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle - podkreśla proboszcz parafii na Czwartku ks. Piotr Kawałko. - Dlatego chcemy ukazać prawdziwe oblicze świętego i jednocześnie pokazać, że był to konkretny człowiek, żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących.
O 13.15 orszak na czele z orkiestrą dętą wyruszył ulicami Lublina do kościoła na Czwartku. Tuż przed tym abp Stanisław Budzik pobłogosławił wszystkich zgromadzonych, życząc by tak jak św. Mikołaj potrafili się dzielić z innymi zarówno dobrami materialnymi jak i duchowymi.
Święty Mikołaj do kościoła na Czwartku jechał dorożką a za nim szli zarówno ci, którym udało się samodzielnie zrobić mitry jak i wszyscy, którzy w piękny sobotni dzień chcieli wspólnie świętować. - Jesteśmy tu dla naszych dzieci i bardzo się cieszymy, że są ludzie, którym chce się organizować tego typu przedsięwzięcia - mówią Barbara i Roman Kot, którzy by wziąć udział w orszaku przyjechali pod archikatedrę z drugiego końca miasta.
Na wszystkich, którzy wraz ze św. Mikołajem dotarli do kościoła na Czwartkowym Wzgórzu czekała gorąca grochówka przygotowana przez kuchnię św. Brata Alberta, herbata i kiełbasa z grilla. Tuż przy kościele stanęła scena, z której do zabawy zachęcali wodzireje wraz z dziecięcym zespołem muzycznym.
Nie zabrakło tradycyjnego ważenia św. Mikołaja, którego waga jak się okazało równa jest 113 kg jednogroszowych monet. - Te pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne - podkreśla współorganizator orszaku Wacław Czakon prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Najmłodsi uczestnicy orszaku z wielkim napięciem wyczekiwali najważniejszego momentu wydarzenia czyli prezentów. Św. Mikołaj rozdał ponad tysiąc paczek. A na zakończenie imprezy o godz. 15 wszyscy uczestnicy wzięli udział w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której zostali pobłogosławieni relikwiami św. Mikołaja.
Już jutro dalszy ciąg świętowania. O godz. 12.30 przed lubelską publicznością w kościele św. Mikołaja zaprezentuje się Chór Filharmonii Lubelskiej w programie „Lutnia Lubelska
- Papież Słowianin Zwiastun Nadziei”, natomiast 5 grudnia w sali Filharmonii Lubelskiej z okazji uroczystości ku czci św. Mikołaja i jako dziękczynienie za Rok Miłosierdzia Bożego usłyszymy Koncert Symfoniczny „Tango Argentyńskie” w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej. Przed koncertem zaplanowano uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży.
Odpust zakończy się 6 grudnia uroczystą Mszą św. o 18.00, której przewodniczył będzie bp Artur Miziński. - Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale też całego regionu - mówi ks. Piotr Kawałko.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.