W Watykanie ściany mówią, trzeba tylko umieć słuchać – uważa Maurizio De Luca.
Jak nikt inny zna się on na watykańskich ścianach. Z ramienia Muzeów Watykańskich był on odpowiedzialny w ostatnich dziesięcioleciach za renowację wielu fresków, między innymi w Kaplicy Sykstyńskiej, Apartamencie Borgii czy Kaplicy Paulińskiej. Teraz opisał to w książce: „Verità nascoste sui muri dei maestri – Prawdy ukryte na ścianach mistrzów”. Owi tytułowi mistrzowie to malarze tej miary, co Michał Anioł, Raffaello, Perugino czy Pintoricchio. Pracując bezpośrednio na ścianie można odtworzyć przebieg ich pracy, a także późniejsze przeróbki – mówi watykański restaurator.
„Trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć i jak patrzeć. Aby dobrze zinterpretować te ślady, niezbędna jest również wiedza na temat zastosowanej techniki, bo technika determinuje malarza. Zasadniczo można by powiedzieć, że freski na tynku to taka czarna skrzynka. Zawiera ślady wszystkiego, co się stało, w przeciwieństwie do innych technik malarskich na płótnie czy desce, gdzie trudniej jest rozpoznać te ślady. Mur tymczasem jest chłonny, przyjmuje wszystkie sygnały, które my możemy potem zinterpretować. Dlatego właśnie mówię o dokumentach na ścianie” – powiedział Radiu Watykańskiemu Maurizio De Luca.
Podczas prezentacji swej książki Maurizio De Luca opowiedział m.in. o jego znajomości z Papieżem Benedyktem, który odwiedzał go w pracy i poznawał ukryte w freskach ślady historii.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.