„Władza i łaska. Święci patroni Europy” – to tytuł wystawy czynnej do 10 stycznia 2010 r. w Pałacu Weneckim w Rzymie.
Zorganizowała ją ambasada Włoch przy Stolicy Apostolskiej wspólnie z Papieską Komisją ds. Kościelnych Dóbr Kultury. Zgromadzono tam około stu obrazów, przedstawiających świętych szczególnie czczonych na naszym kontynencie. Dzieła takich mistrzów, jak Caravaggio, Memling czy Tycjan, ukazują jego chrześcijańskie korzenie.
Rzymska wystawa dzieli się na 10 działów, wyrażających różne oblicza świętości. Pierwszy, zatytułowany właśnie „Świętość”, dotyczy Najświętszej Maryi Panny. Zobaczyć tam można m.in. obraz Murilla „Niepokalane Poczęcie”. Namalowany w XVII wieku, jest własnością madryckiego muzeum Prado. Inny dział obejmuje obrazy męczenników, którzy umiłowali Boga aż po śmierć. Kolejna sekcja to mnisi i pustelnicy, wśród których szczególne miejsce zajmuje Benedykt, autor reguły przestrzeganej do dziś w setkach klasztorów. Można też zobaczyć świętych w działaniu, jak np. Mikołaja z Miry czy założyciela Zakonu Kaznodziejów Dominika, pełniących uczynki miłosierdzia.
Wiele miejsca na wystawie „Władza i łaska” w rzymskim Pałacu Weneckim przeznaczono na ukazanie świętości biskupów i królów, którzy swymi dziełami apostolskimi nawracali całe narody. Jest tam ikona Borysa i Gleba, synów księcia kijowskiego Włodzimierza, jak też pochodzący z XVI wieku obraz El Greca z królem francuskim św. Ludwikiem, przechowywany w paryskim Luwrze. Inne działy przedstawiają Bożych rycerzy oraz mistyków, którzy zmienili historię: Franciszka z Asyżu otrzymującego stygmaty czy Katarzyny ze Sieny w ekstazie. Ostatni dział przypomina patronów Europy. Obok wspomnianych już Benedykta i Katarzyny są tam Cyryl i Metody, Brygida Szwedzka oraz Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein. Tej ostatniej, męczennicy XX wieku, nie przedstawia malowidło, ale sceny z filmu opowiadającego o jej życiu.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.