W Rosji rozgorzała dyskusja na temat stosowania kary śmierci. W końcu roku we wszystkich podmiotach Federacji Rosyjskiej zaczną działać sądy przysięgłych. Do czasu ich wprowadzenia obowiązywało moratorium na orzekanie i wykonywanie tej kary.
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej wystąpił ostatnio do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem o możliwość jej orzekania i wykonywania od stycznia 2010 r. Patriarchat moskiewski uważa, że państwo rosyjskie ma dość siły wewnętrznej, aby nie stosować kary śmierci.
Przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin powiedział: „O wiele lepiej jest nie stosować kary śmierci. Jeżeli społeczeństwo jest silne, może w inny sposób zabezpieczyć siebie od zła i może być miłosiernym wobec przestępców, nie odbierając im życia”. Powołując się na Pismo Święte protojerej Czaplin zauważył, że w Starym Testamencie zalecano stosowanie kary śmierci wobec określonych osób, Nowy Testament na ten temat milczy, ale praktyka chrześcijańska zawsze odwoływała się do miłosierdzia nawet wobec najgorszych grzeszników, dając im czas na nawrócenie. Ks. Czaplin podkreślił, że społeczeństwo rosyjskie posiada w sobie dostatecznie dużo siły wewnętrznej i nie ma potrzeby stosowania kary śmierci. Państwo powinni stosować metody obrony obywateli przed przestępcami, których skuteczność wykluczy poczucie bezkarności, a wprowadzi nieuchronność ukarania po złamaniu prawa.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.