Z początkiem listopada ruszyła kolejna edycja konkursu „Mama w pracy”, organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja wspólnie z Instytutem Badawczym SMG/KRC oraz Rzeczpospolitą. Duże i małe firmy będą mogły ubiegać się o tytuł „Firmy nieprzeciętnie przyjaznej mamom”.
Co czwarta Polka obawia się zwolnienia z pracy z powodu zajścia w ciążę. Co piąta pracująca kobieta odkłada decyzję o urodzeniu dziecka z obawy przed utratą pracy. Prawie co trzecia matka na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym spodziewa się zwolnienia, w rzeczywistości pracę traci co szósta. (Raport z badania „Macierzyństwo a praca zawodowa kobiet” przygotowany przez Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja, 2007)
Konkurs „Mama w pracy” promuje postawy przyjazne pracującym kobietom. Przykłady zwycięskich firm pokazują, że udogodnienia wdrożone specjalnie dla matek małych dzieci, skutkują lepszymi wynikami pracy i znacznie silniejszą identyfikacją z pracodawcą. Dodatkowo, podnoszą one wartość samego przedsiębiorstwa, które staje się pożądanym miejscem pracy dla przyszłych młodych mam.
„Fundacja Świętego Mikołaja od 3 lat zwraca uwagę pracodawców na sytuację kobiet na rynku pracy. Przekonujemy, że kobieta, która spełnia się w roli matki i pracownika, to dla firmy prawdziwa wartość. Zależy nam, aby promować postawy prorodzinne i prokobiece w przedsiębiorstwach, dlatego od tego roku tytuł „Firmy nieprzeciętnie przyjaznej mamom” będziemy przyznawać jako roczną licencję. Chcielibyśmy zachęcić firmy do regularnego udziału w konkursie” – mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.
Do konkursu mogą zgłaszać się zarówno małe i średnie firmy (do 50 pracowników), jak i duże (ponad 50 pracowników). W pierwszym przypadku niezbędne jest wypełnienie ankiety przez co najmniej 10 pracownic, w drugim – przez minimum 30 zatrudnionych kobiet. Po zebraniu wyników ankiet (wypełnianych przez kobiety anonimowo) każda firma otrzyma od Fundacji zwrotny raport z informacją, jak ich firmy postrzegane są przez pracujące tam kobiety.
W ubiegłym roku w kategorii małych firm zwyciężyła Akademia Zabawy i Rozwoju „Octopus” z Gdańska, a wśród dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 50 pracowników) firmy Hewitt Associates Sp. z o.o., Grupa Ikea i Nike Poland Sp. z o.o. Płatny dodatkowy urlop po urodzeniu dziecka, możliwość ustalenia dogodnych godzin pracy lub częściowej pracy w domu, opieka medyczna, przedszkole w firmie – to tylko niektóre udogodnienia w nagrodzonych przedsiębiorstwach.
Warto podkreślić, że 93% kobiet zatrudnionych w wymienionych firmach nie ma obawia się utraty miejsca pracy w przypadku zajścia w ciążę. Aż 95% mam deklaruje, że kobiety po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego mogą liczyć na życzliwość i pomoc współpracowników. Natomiast blisko 90% zachęcałaby swoje koleżanki do podjęcia pracy w firmie, w której jest zatrudniona.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu są do pobrania na stronach internetowych Fundacji Świętego Mikołaja (www.mikolaj.org.pl, www.mamawpracy.pl) oraz dziennika Rzeczpospolita (www.rp.pl). Ankiety zgłoszeniowe można przesyłać do 1 marca 2010 roku. Rozwiązanie konkursu, połączone z wręczeniem nagród, będzie miało miejsce w maju 2010 roku.
Konkurs "Mama w pracy" jest częścią kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja od 2007 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na trudności Polek w łączeniu macierzyństwa z pracą zawodową oraz poprawienie standardów zatrudniania kobiet.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.