Sesja naukowa, dyskusje panelowe, warsztaty, koncerty i konkurs literacki – to główne punkty rozpoczynających się 4 listopada w Krakowie Dni Jana Pawła II. Jest to wspólna inicjatywa wyższych uczelni z Krakowa i Małopolski.
Czwartej edycji imprezy, która w tym roku przebiega pod hasłem „Wiara i Nauka”, patronuje Uniwersytet Jagielloński.
Tegoroczne Dni Jana Pawła II poświęcone są skomplikowanym relacjom między wiarą a nauką i dyskusji, czy „są to sprawy, których nie da się połączyć, jak twierdzą niektórzy, czy też połączenie tych dwóch sposobów patrzenia na świat jest konieczne”. Jak przypomina rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł, to Jan Paweł II „uruchomił” ten sposób myślenia, że tu nie ma żadnych sprzeczności. „Ludzie wierzący nie powinni bać się nauki, a ludzie nauki nie powinni bać się wiary, bo to są dwa sposoby myślenia i działania, które się uzupełniają” – dodał prof. Musioł.
Trudnego tematu nie przestraszyli się studenci z całej Polski. Na organizowany w ramach imprezy konkurs poświęcony temu zagadnieniu, napłynęła rekordowa ilość prac o wysokim poziomie merytorycznym. „Najważniejsze, że jest to spojrzenie młodych ludzi, którzy wychowali się już w innych warunkach niż na przykład moje pokolenie” – ocenia rektor UJ. Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste zakończenie tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II odbędzie się 5 listopada wieczorem w katedrze na Wawelu.
Honorowy patronat nad Dniami Jana Pawła II sprawują kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski, prezydent Krakowa, wojewoda małopolski i marszałek województwa małopolskiego.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.