Reklama

Rozpoczęły się 13. Targi Książki w Krakowie

W Krakowie rozpoczęły się w czwartek 13. Targi Książki. Uczestniczy w nich 480 wystawców i 370 autorów. Po raz pierwszy targom towarzyszy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada.

Reklama

Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska przypomniała, że mottem tegorocznej imprezy są słowa Umberto Eco: "Kto czyta, żyje podwójnie". "Proponowałabym jednak zmienić to motto na bardziej odpowiednie do dzisiejszej aury słowa z filmu +Listonosz+ z Kevinem Costnerem: +Ani wiatr, ani deszcz, ani słota+, bo bardzo wielu czytelników udało się państwu zgromadzić przy waszych stoiskach" - mówiła do wystawców podczas inauguracji targów Grabowska.

Prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk ocenił, że krakowskie targi są obecnie najważniejszą ogólnopolską imprezą wydawniczą i księgarską. "Są ważne nie tylko dlatego, że nie dotyka ich kompletnie kryzys, który dotknął inne imprezy targowe; wciąż mamy tłumy czytelników i wielu znakomitych pisarzy. Ważne są także dlatego, że na spotkaniach branżowych podejmujemy bardzo istotne kwestie dręczące nasze środowisko" - powiedział Marciszuk.

W Krakowie w ramach targów ma się odbyć m.in. dyskusja na temat ustawy o książce.

Kardynał Stanisław Dziwisz, który patronuje Salonowi Wydawców Katolickich, zaapelował do autorów, by pisali dobre książki, bo - jak podkreślił - "książka formuje człowieka, a nam wszystkim - Kościołowi i społeczeństwu - zależy, by formacja zwłaszcza dzieci i młodzieży była dobra".

Na tegorocznych targach obok wydawnictw z Polski są także wystawcy z Belgii, Indii, Irlandii i Niemiec. W ramach targów odbywa się Salon Wydawców Katolickich z udziałem 40 wystawców i VI Salon Wydawców Szkół Wyższych, w którym uczestniczy 45 wystawców.

Dla czytelników targi to okazja do spotkań z ulubionymi autorami. Książki podpisywać będą m.in. Wojciech Cejrowski, Wanda Chotomska, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Katarzyna Grochola, o. Leon Knabit, Jarosław Kret, Ryszard Krynicki, Jerzy Pilch, Sławomir Shuty, Andrzej Stasiuk, Izabela Sowa, Dimitrij Strelnikoff, Olga Tokarczuk.

13. Targi Książki w Krakowie, które potrwają do niedzieli, odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Obok wiosennych targów w Warszawie to najpoważniejsza impreza branżowa w kraju. Zaplanowano spotkania członków Polskiej Izby Książki, Polskiego Związku Bibliotek, dyskusje o nieprawidłowościach na rynku książki, o sprzedaży audiobooków i książek elektronicznych oraz o regulacjach prawnych, jakich chcieliby wydawcy i księgarze.

Podczas targów rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Jana Długosza na najlepsze dzieło humanistyczne o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. Poznamy także laureata konkursu "Lista Goncourtów: polski wybór" oraz autorów najlepszego podręcznika akademickiego 2009, najpiękniej wydaną książkę, najlepszą książkę do słuchania, najlepszy blog poświęcony literaturze i najlepszy projekt graficzny gadżetu związanego z życiem i twórczością Fryderyka Chopina.

W zeszłym roku halę targową przy ul. Centralnej odwiedziło 23,5 tys. osób, w 2007 r. - 19,2 tys.

Organizatorem imprezy jest spółka Targi w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama