Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do mediów o niemylenie potwierdzonych przypadków grypy A/H1N1 z jej podejrzeniami oraz o wyważoną informację w tej sprawie.
Jak powiedział w piątek PAP rzecznik GIS Jan Bondar, Inspektorat będzie "informować o każdym potwierdzonym przypadku wirusa A/H1N1, ale nie o próbkach pobranych od osób z podejrzeniem zakażenia". "Do tej pory w Polsce przebadano prawie 2000 próbek, ale tylko w 200 przypadkach badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1. Nie jest to porażająca ilość" - podkreślił Bondar.
Jak zaznaczył rzecznik GIS, według wszelkich danych, obecnie znacząco przeważają przypadki grypy sezonowej. "Trzeba pamiętać, że o tej porze roku występuje też ponad 200 wirusów przeziębienia. Nie każdy katar i ból gardła to grypa" - dodał Bondar.
Rząd ma zapasy preparatu Tamiflu, którym leczy się grypę, dla dwóch milionów osób - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Poza zapasami rządowymi, szczepionki na zwykłą grypę są dostępne w aptekach. Premier powiedział, że wspiera racjonalne i spokojne podejście Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii.
"Te zapasy mamy przynajmniej jeśli chodzi o ten sezon. Nie powiem, że wystarczające" - powiedział premier. Według niego zabezpiecza to ewentualne leczenie 2 milionów osób. "Jak na Polskę, to jest dużo. Wiadomo, że chciałbym, aby każdy w kraju był zabezpieczony, żeby nikt nie zachorował na grypę, ale bądźmy realistami, grypa była, jest i będzie" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk.
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę sezonową, sytuacja w Polsce nie odbiega od tej z lat ubiegłych; w niektórych regionach liczba zachorowań jest nawet mniejsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Do 31 października odnotowano ponad 41 tys. przypadków zachorowań na grypę sezonową.
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny mówią o ponad 10,6 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowanych w Polsce w ostatnim tygodniu października. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 4,3 tys.
Od 23 do 31 października 2009 r. odnotowano 10 613 zachorowań i podejrzeń zachorowań. Tzw. średnia dzienna zapadalność w tym okresie wyniosła 3,09 na 100 tys. osób. Od 16 do 22 października zachorowań i podejrzeń było ponad 7727, a średnia zapadalność wynosiła 2,89.
Dla porównania - w ostatnim tygodniu października 2008 r. odnotowano 4305 zachorowań i podejrzeń, a zapadalność wynosiła 1,25.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.