Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do mediów o niemylenie potwierdzonych przypadków grypy A/H1N1 z jej podejrzeniami oraz o wyważoną informację w tej sprawie.
Jak powiedział w piątek PAP rzecznik GIS Jan Bondar, Inspektorat będzie "informować o każdym potwierdzonym przypadku wirusa A/H1N1, ale nie o próbkach pobranych od osób z podejrzeniem zakażenia". "Do tej pory w Polsce przebadano prawie 2000 próbek, ale tylko w 200 przypadkach badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1. Nie jest to porażająca ilość" - podkreślił Bondar.
Jak zaznaczył rzecznik GIS, według wszelkich danych, obecnie znacząco przeważają przypadki grypy sezonowej. "Trzeba pamiętać, że o tej porze roku występuje też ponad 200 wirusów przeziębienia. Nie każdy katar i ból gardła to grypa" - dodał Bondar.
Rząd ma zapasy preparatu Tamiflu, którym leczy się grypę, dla dwóch milionów osób - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Poza zapasami rządowymi, szczepionki na zwykłą grypę są dostępne w aptekach. Premier powiedział, że wspiera racjonalne i spokojne podejście Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii.
"Te zapasy mamy przynajmniej jeśli chodzi o ten sezon. Nie powiem, że wystarczające" - powiedział premier. Według niego zabezpiecza to ewentualne leczenie 2 milionów osób. "Jak na Polskę, to jest dużo. Wiadomo, że chciałbym, aby każdy w kraju był zabezpieczony, żeby nikt nie zachorował na grypę, ale bądźmy realistami, grypa była, jest i będzie" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Tusk.
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę sezonową, sytuacja w Polsce nie odbiega od tej z lat ubiegłych; w niektórych regionach liczba zachorowań jest nawet mniejsza niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Do 31 października odnotowano ponad 41 tys. przypadków zachorowań na grypę sezonową.
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny mówią o ponad 10,6 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowanych w Polsce w ostatnim tygodniu października. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 4,3 tys.
Od 23 do 31 października 2009 r. odnotowano 10 613 zachorowań i podejrzeń zachorowań. Tzw. średnia dzienna zapadalność w tym okresie wyniosła 3,09 na 100 tys. osób. Od 16 do 22 października zachorowań i podejrzeń było ponad 7727, a średnia zapadalność wynosiła 2,89.
Dla porównania - w ostatnim tygodniu października 2008 r. odnotowano 4305 zachorowań i podejrzeń, a zapadalność wynosiła 1,25.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.