I Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pod hasłem "Indie", w niedzielę po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Z tej okazji w Polsce przebywa abp. Raphael Cheenath SVD z indyjskiego stanu Orisa, który dzieli się z katolikami w Polsce swoim osobistym świadectwem przeżywania prześladowań.

W ostatnich czasach w Indiach doszło do brutalnych prześladowań chrześcijan przez hinduistycznych ekstremistów. Ofiary represji będą wspominane w modlitwach, przeprowadzone zostaną także zbiórki do puszek z przeznaczeniem na wsparcie dla indyjskich chrześcijan.

W kościele św. Krzyża w Warszawie w niedzielę 8 listopada o godz. 9.00 gość z Indii będzie koncelebrował Mszę św., która będzie transmitowana przez program I Polskiego Radia. Wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Indiach. Następnie abp Cheenath weźmie udział w programie telewizyjnym „Między Ziemią a Niebem", który będzie poświęcony prześladowaniom chrześcijan na świecie.

Telewizja Polska objęła ten Dzień patronatem. Od 4 listopada w telewizji emitowane są spoty przybliżające problem prześladowania chrześcijan. W Warszawie zostanie wystawiona ekspozycja 150 fotografii poświęcona prześladowaniom chrześcijan. Przygotuje ją działające od 2007 r. stowarzyszenie "Głos Prześladowanych Chrześcijan".

Muzycy Piotr Kominek i Beata Bednarz nagrali piosenkę, która ma stanowić swoisty apel, aby Polacy przejęli się losem prześladowanych. - Piosenkę i klip będziemy udostępniać bezpłatnie wszystkim zainteresowanym – zapowiada Maciej Wilkosz ze stowarzyszenia „Głos Prześladowanych Chrześcijan. Opracowaliśmy też profesjonalne polskie wersje dwóch filmów ze świadectwami prześladowanych chrześcijan: "Dżihad na wyspach Indonezji" oraz "Wiara wypróbowana w ogniu" - dodaje.

W ramach obchodów I Dnia Solidarności już w sobotę 7 listopada w Zduńskiej Woli w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej Kościoła Prześladowanego, którego rozważania poświęcone będą poszczególnym krajom, w których chrześcijanie są prześladowani. Weźmie w nim udział abp Cheenath.

Natomiast 10 listopada w Bydgoszczy w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się dyskusja panelowa pt. „Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie", w czasie której dr Tadeusz Detyna z Uniwersytetu Opolskiego opowie o tym, jak Czerwoni Khmerzy niszczyli Kościół katolicki w Kambodży, jezuita i misjonarz o. Mieczysław Sołowiej przedstawi świadectwa niezłomnych kapłanów z Kazachstanu. Natomiast ks. Witold Dorsz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poruszy temat, czy chrześcijanie są dziś prześladowani w Europie?

- Chcielibyśmy, żeby idea pomocy cierpiącym chrześcijanom dotarła do każdego wierzącego. Episkopat przychylił się do naszej prośby, by co roku druga niedziela listopada poświęcona była solidarności z Kościołem prześladowanym – mówi ks. dr. Waldemarem Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w potrzebie). W inicjatywę włączyło się 15 polskich diecezji.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało w specjalnym apelu, że „jako Kościół, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań – czego symbolem jest męczeństwo Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki – mamy szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Solidarności z Kościołem prześladowanym podjęli biskupi na zebraniu plenarnym w listopadzie ub.r. Organizatorem jest stowarzyszenie „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – założona w 1947 r. w Niemczech międzynarodowa dziś organizacja, pomagająca cierpiącym i prześladowanym katolikom na różnych kontynentach.

8 listopada również ewangelicy będą modlić się w intencji prześladowanych chrześcijan. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół, odbywający się pod patronatem Światowego Aliansu Ewangelicznego.

Tylko w stanie Orisa hinduscy fanatycy zamordowali w minionym roku ponad 100 chrześcijan, odbierając im życie w sposób niezwykle bestialski. Indyjski hierarcha abp Cheenath powiedział, że mimo okrutnych represji liczba wyznawców Chrystusa w Indiach nie maleje, a ci, którzy do Kościoła należą, w sposób niezwykle heroiczny składają ofiarę ze swego życia.

- Bezpośrednią przyczyną pogromów było zabójstwo hinduistycznego lidera Swamiego Laxamanandy Saraswatiego 23 sierpnia 2008 r. Winą za nie radykałowie obarczyli chrześcijan. To jednak kłamstwo, gdyż zabójstwa dokonało ugrupowanie maoistyczne. Hinduiści wymyślili tę historię, by usprawiedliwić własne przestępstwa. W wyniku prześladowań 50 tys. ludzi musiało porzucić swe miejsca zamieszkania, 5-6 tys. domów spalono, a ok. 100 osób zginęło. Popełniono też niezliczoną ilość innych przestępstw i aktów przemocy. Fundamentaliści czyhają również na moje życie – opowiadał w rozmowie z KAI abp Cheenath.

Prześladowane wspólnoty chrześcijan można wesprzeć materialnie, np. poprzez wpłatę na konto organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie (ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »