Bp Depo o prześladowaniach chrześcijan
Bp Wacław Depo Henryk Przondziono/Agencja GN

Bp Depo o prześladowaniach chrześcijan

Komentarzy: 1
KAI

publikacja 08.11.2009 14:12

Skandalem i pogwałceniem podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia nazwał bp Wacław Depo brak reakcji trybunałów Europy i świata na prześladowanie chrześcijan. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski przewodniczył Mszy św. dla prawie 6 tys. osób zgromadzonych na 26. Pielgrzymce Kolejarzy.

W obchodzonym dziś w Polsce Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym kaznodzieja ubolewał nad medialnym zmarginalizowaniem i społecznym niedostrzeganiem braku wolności religijnej. „Wolność religijna jest jednym z podstawowych praw człowieka”, przypomniał bp Depo i przywołał tragiczne statystyki: „czy zdajemy sobie sprawę, że corocznie na świecie ginie za wiarę w Chrystusa ok. 170 tys. chrześcijan, że co 3 minuty na globie ginie chrześcijanin, tylko za to, że jest chrześcijaninem, że w ponad 70 krajach łamie się prawo do wolności religijnej?”.

Jako przykład łamania w Polsce prawa do wolności religijnej przywołał wyrok sądu w sprawie redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” i brak możliwości odwołania się od niego. „Europejski Trybunał Praw Człowieka sam łamiący prawo człowieka, jak prawo odwołania się od wyroku, wzniósł się ostatnim wyrokiem na szczyt perwersji europejskiej demokracji, w której podobno mamy też swoje miejsce”, powiedział bp Depo.

Ordynariusz zamojsko-lubaczowski podkreślił, że skazywanie współczesnego człowieka na styl życia taki, jakby Boga nie było z obietnicą tylko doraźnego sukcesu i wolności od wszystkiego, prowadzi do ludzkiej degradacji. Obecność na Jasnej Górze pielgrzymki kolejarzy bp Depo nazwał dowodem wierności Bogu i Maryi oraz przekonaniu, że nie ma zgody na pierwszeństwo polityki nad człowiekiem i etyką. „Maryja tym bardziej zobowiązuje nas dzisiaj, wobec prądów i układów sił czy wydarzeń godzących w interesy Ojczyzny do zjednoczenia z Jezusem na modlitwie, aby rozeznać i wybrać w dniach niepokojów, sytuację najlepszą dla naszej Ojczyzny i jej przyszłości”, powiedział bp Depo.

26. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy zgromadziła ok. 6 tys. osób, które przybyły także specjalnymi pociągami. Przyjechali również goście z zagranicy. Najliczniejszą grupę stanowili kolejarze ze Słowacji, którym w modlitwie towarzyszył również bp ^Stefan Secka z diecezji spiskiej. Obecni byli także: Węgrzy, Białorusini i Francuzi.

Tegoroczne spotkanie odbywało się w 15. rocznicę erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i było okazją do wdzięczności Bogu i ludziom za ten dar.
Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich erygowała Konferencja Episkopatu Polski 22 października 1994 r. W statucie organizacji zapisano, że celem Stowarzyszenia jest kształtowanie życia ludzi świeckich związanych zawodowo z kolejnictwem w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata, ujętą w społecznym nauczaniu Kościoła rzymsko-katolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową. Do Stowarzyszenia należy ok. 7 tys. kolejarskich rodzin.

W Roku Kapłańskim kolejarze wyrazili wdzięczność ok. 90 duszpasterzom za ich posługę kolejarskim rodzinom.
Słowa pozdrowienia i błogosławieństwo przesłał uczestnikom pielgrzymki papież Benedykt XVI, który „opiece Matki Najświętszej zawierza odpowiedzialną pracę kolejarzy, ich trud, codzienne radości i troski, ich rodziny i wszystkich, którzy korzystają z ich służby”.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, Ewaryst Waligórski, wieloletni minister transportu i gospodarki morskiej, obecnie przedstawiciel Polskich Kolei Państwowych na Słowacji, dyrekcja generalna Polskich Kolei Państwowych na czele z prezesem Zarządu PKP S.A. Andrzejem Wachem, senatorowie i posłowie ze środowiska kolejarskiego, prezesi spółek kolejowych, przedstawiciele związków zawodowych NSZZ „Solidarność”, zarząd główny Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z prezesem Józefem Dąbrowskim i wiceprezes Teresą Adamską, przedstawiciele Straży Ochrony Kolei z komendantem głównym gen. Józef Hałykiem.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona