W Kolonii wmurowano 7 listopada kamień węgielny pod budzący wiele kontrowersji i sprzecznych opinii meczet. W ceremonii uczestniczył przewodniczący „Diyanet” – najwyższego urzędu tureckiego ds. religii prof. Ali Bardakoğlu. Zapewnił on, że przyszły obiekt będzie służył wszystkim ludziom i podkreślił, że w przyszłości imamowie w meczetach w Niemczech powinni móc głosić kazania po niemiecku i turecku.
Sadi Arslan, przewodniczący Tureckiej Unii Islamskiej (Ditib), określił przyszłą świątynię jako „inwestycję wspólnej przyszłości”. Obiekt ma być gotowy pod koniec 2010 roku i „będzie stanowił centrum kulturalne dla ludzi żyjących w dwóch kulturach” – stwierdził architekt Paul Böhm, który wspólnie ze swym ojcem Gottfriedem zaprojektował kompleks budynków centrum islamskiego. Zapewnił, że zarówno meczet, jak i pozostałe budynki cechować będzie przejrzystość.
Thomas Kufen, pełnomocnik ds. integracji w rządzie Nadrenii-Westfalii, określił nowo budowany meczet jako znak integracji muzułmanów w społeczeństwie niemieckim. Przypomniał, że dyskusja na temat budowy meczetu w Kolonii „przebyła długą drogę, nie wolną od wzajemnie wrogich postaw”. Jego zdaniem, wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszły meczet dowodzi, że nie ma miejsca na wrogość wobec obcych.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.