Reklama

Chronić życie... na drogach

Konferencja poświęcona ofiarom wypadków drogowych w Warszawie, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika upamiętniającego ludzi, którzy zginęli w wypadkach w Zabawie koło Tarnowa to główne punkty polskich obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Reklama

"Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność" to hasło konferencji, która 13 listopada rozpocznie się w Sejmie, a następnego dnia będzie kontynuowana w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Celem konferencji jest m.in. zainicjowanie kampanii społecznej i powstanie szerokiej koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Organizatorzy chcą wprowadzenia stałych i jednolitych działań profilaktycznych, które przyczynią się do zmiany mentalności i zachowań uczestników ruchu drogowego.

Konferencja jest organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, MSWiA, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, Instytut Transportu Samochodowego, Alter Ego - Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych i sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Podczas konferencji przedstawiona zostanie sytuacja ofiar związana z prawnymi, medycznymi, finansowymi i psychicznymi skutkami wypadku oraz praktyki zakładów ubezpieczeń odpowiedzialnych za naprawienie szkody z
tytułu odpowiedzialności cywilnej (polisy OC).

13 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu RP o godzinie 10.30 minutą ciszy zostanie uczczona pamięć tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych. Krzysztof Kwiatkowski - Minister Sprawiedliwości ma mówić o prawach ofiar
przestępstw, w tym wypadków drogowych, jako podmiocie w pracach legislacyjnych rządu. Janusz Popiel - Prezes "Alter Ego Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych" opowie o życiu po
wypadku i o doświadczeniach dziesięciu lat działalności Stowarzyszenia. Jacek Zalewski (MSWiA) podejmie temat analizy wypadków drogowych w Polsce na tle Unii Europejskiej. O sytuacji ofiar przestępstw i ofiar wypadków drogowych z perspektywy działań Rzecznika Praw Obywatelskich opowie Dorota Krzysztoń z Biura Rzecznika, natomiast ks. dr hab. Janusz Królikowski z Tarnowa mówił będzie o kościelnych formach wspierania i upamiętniania ofiar wypadków drogowych. W trakcie konferencji będzie możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem symulatora dachowania oraz symulatora zderzeń.

14 listopada o godzinie 10.00 rozpocznie się druga część konferencji w Instytucie Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana idea Pomnika Ofiar Wypadków i Centrum Rehabilitacji po Traumie Powypadkowej w Zabawie koło Tarnowa. Wykładowcy mówić będą m.in. o losach ofiar wypadków drogowych i roli organizacji pozarządowych, które pomagają pozbyć się traumy.

W niedzielę 15 listopada uczestnicy konferencji przyjadą do Zabawy koło Tarnowa. Obok sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny ma powstać pomnik upamiętniający ofiary wypadków drogowych. W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych o godz. 10.30 rozpoczną się wypominki - wspomnienie osób, które zginęły na drogach. O godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin pod przewodnictwem biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego.

Po Mszy na placu, gdzie ma powstać pomnik, będą modlitwy za zmarłych uczestników ruchu drogowego. Wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik zatytułowany "Przejście".

Pomnik ma mieć 40 metrów długości i 11 m wysokości Dzięki nowatorskiej formie będzie można wejść do pomnika i wyjść w stronę światła. Jego autorem jest tarnowski artysta Jacek Kucaba. "Pomnik jest odcinkiem drogi,
na którym doszło do wypadku. Człowiek, aby z niego wyjść, będzie musiał przejść przez wąską szczelinę, która prowadzi w stronę światła. Ma to symbolizować oczyszczenie - mówi twórca monumentu.

Osoby, które będą przyjeżdżać do Zabawy z całej Polski, będą mogły zostawić przy pomniku krzyże upamiętniające ofiary wypadków. - Pierwsze krzyże już stoją w miejscu gdzie ma powstać pomnik. Wiele ludzi dzwoni i pisze, że takie miejsce jest potrzebne - mówi kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak.

Obok pomnika ma także powstać ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach. Ośrodek terapeutyczny mieściłby m.in. kaplicę, sale terapeutyczne i miejsca do przebywania w samotności oraz do rozmów rodzin z kapłanami. Powstało stowarzyszenie, które zbiera środki na ten cel. Pieniądze mają pochodzić m.in. z grzywien dla sprawców wypadków oraz od ludzi dobrej woli. Ofiary można wpłacać na konto bankowe.

ING Bank Śląski O/Tarnów - Słowackiego
Pomnik Przejście
Zabawa 2
33-133 Wał Ruda
63 1050 1562 1000 0023 4009 8033

Formą terapii może być też udział w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. Odbywa się ona 18 dnia każdego miesiąca na pamiątkę śmierci bł. Karoliny. Idąc przez las obok domu rodzinnego błogosławionej w nabożeństwie uczestniczy od tysiąca do 3 tys. ludzi.

18 listopada tego roku przypada 95. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Zginęła ona z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. Od 2006 r. w diecezji tarnowskiej toczy się proces kanonizacyjny. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i szkolnych kół Caritas. W jej sanktuarium znajduje się kaplica ofiar przemocy. Do Zabawy przyjeżdżają osoby, które straciły bliskich m.in. w wypadkach, zostawiają przy sanktuarium przydrożne krzyże i wspomnienia o swoich bliskich. Są one umieszczane w specjalnej księdze pamięci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
wiecej »

Reklama