Ponad pół miliona osób mieszkających w Szwajcarii dotkniętych jest ubóstwem.
Te niepokojące dane przedstawiła tamtejsza Caritas w swoim dorocznym raporcie. Chodzi o ludzi, którym dochody i zasiłki nie wystarczają na zapewnienie utrzymania na minimalnym poziomie. Łączy się to często z brakiem odpowiednich kwalifikacji zawodowych i wysokim poziomem bezrobocia.
Według przedstawionych danych, w roku 2015 każdego miesiąca prawo do zasiłku dla bezrobotnych traciło w Szwajcarii ponad 3 tys. osób, co daje łącznie w skali roku ponad 38 tys. Jest to najwyższa liczba, którą zanotowano w ostatnich 10 latach. Wzrastały również dysproporcje społeczne. Caritas zwraca uwagę na złą dystrybucję przychodów w państwie, co generuje wzrost nierówności. Według raportu 10 proc. najbogatszych ludzi w kraju przejmuje jedną trzecią wszystkich dochodów obywateli, podczas gdy 10 proc. najbiedniejszych dzieli zaledwie nieco ponad 3 proc. tej kwoty.
Podkreśla się również wprowadzone cięcia budżetowe, które dotyczą na przykład szkolnictwa. Nauka jest obowiązkowa, ale wzrost kosztów materiałów i pomocy szkolnych coraz dotkliwiej obciąża budżety rodziców.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.