Amerykański prezydent Barack Obama zadeklarował w piątek na konferencji prasowej w Tokio, po spotkaniu z premierem Japonii Yukio Hatoyamą, że sojusz amerykańsko-japoński będzie "fundamentem" pokoju i pomyślności w Azji.
"Japonia jest moim pierwszym celem podróży w Azji. Zacząłem tu, w Tokio, moją wizytę, ponieważ sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Japonią jest fundamentem bezpieczeństwa i pomyślności, nie tylko dla obu naszych krajów, lecz dla całego azjatyckiego regionu wybrzeża Pacyfiku" - powiedział Obama.
Z Japonii Obama uda się do Singapuru, Chin i Korei Południowej. Podróż będzie trwała tydzień. Jak podał Biały Dom, głównym celem Obamy jest zademonstrowanie amerykańskiego zaangażowania w sprawy regionu.
Przywódcy USA i Japonii obiecali, że ich kraje będą ściśle współpracować nad nierozprzestrzenianiem broni jądrowych. W styczniu Japonia będzie gospodarzem konferencji w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.
Obama powiedział w Tokio, że wkrótce podejmie decyzję o tym, ile oddziałów zostanie wysłanych do Afganistanu. W drodze do Tokio prezydent zatrzymał się w bazie amerykańskich sił powietrznych Elmendorf na Alasce i tam zapowiedział wojskowym, że zdecyduje o zwiększeniu sił wojskowych w Afganistanie, jedynie jeśli uzna to za żywotną kwestię dla USA, i jeśli otrzyma poparcie publiczne.
Hatoyama zauważył, że Japonia przestanie dostarczać paliwa statkom z zaopatrzeniem do Afganistanu, ale obiecał pomoc cywilną dla tego kraju, w którym brakuje szkół, policjantów, a rolnictwo niedomaga.
Stosunki amerykańsko-japońskie poprawiły się od czasu dojścia do władzy Hatoyamy.
Sojusz amerykańsko-japoński musi dostosować się do zmieniających czasów - powiedział premier Japonii.
Obama zapowiedział szybkie podjęcie prac nad rozwiązaniem sporu o amerykańskie bazy wojskowe na Okinawie. Kwestia baz, które powstały na mocy amerykańsko-japońskiego traktatu sprzed blisko 50 lat jest głównym punktem spornym w stosunkach dwustronnych.
Hatoyama przypomniał, że sprawa baz amerykańskich była tematem jego kampanii wyborczej. Powiedział, że sprawę trzeba szybko rozwiązać, bo zwlekanie jedynie pogarsza sytuację.
Obaj przywódcy nie podali jednak żadnych szczegółów rozwiązania kwestii relokacji bazy Futenma.
Japonia jest najbliższym sojusznikiem USA w Azji od zakończenia II wojny światowej i oba kraje szykują się do obchodów w przyszłym roku 50. rocznicy traktatu o bezpieczeństwie.
Japonia i Stany Zjednoczone będą także zwiększać współpracę w zakresie rozwoju i wymiany informacji; ustanowią zespół roboczy do oceny już istniejących programów czystej energii na Okinawie i Hawajach; bedą współpracować w kwestii magazynowania i filtrowania CO2 z emisji oraz starać się o redukcję emisji CO2 o 80 procent do 2050 roku i wzmacniać współpracę w kwestiach energetycznych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.