Reklama

Kościół musi dbać o najuboższych

O konieczności troski Kościoła o los najuboższych mieszkańców globu przypomniał Benedykt XVI przyjmując uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady Cor Unum.

Reklama

Ojciec Święty zaznaczył, iż Kościół nie ingeruje bezpośrednio w politykę państw, jednakże „wspólnota chrześcijańska nie może i nie powinna pozostać na marginesie obrony praw ludzkich i krzewienia sprawiedliwości”.

Papież wyraził wdzięczność tej dykasterii za „cenną posługę, jaką oddaje działalności charytatywnej Kościoła”. Wspomniał też „o licznych wiernych, którzy z różnego tytułu i we wszystkich częściach świata z oddaniem i wielkodusznością ofiarowują swój czas i siły, by dawać świadectwo miłości Chrystusa, Miłosiernego Samarytanina, który pochyla się nad potrzebującymi na ciele i na duchu”.

Benedykt XVI zauważył, że dwa ważne wydarzenia w życiu Kościoła w kończącym się roku – publikacja encykliki “Caritas in veritate” oraz Synod Biskupów dla Afryki – ukazały, „iż Kościół w swoim zbawczym orędziu nie może abstrahować od konkretnych warunków życia ludzi, do których jest posłany”.

„Działanie na rzecz ich poprawy należy do życia jego samego i do jego misji, albowiem zbawienie Chrystusa jest integralne i dotyczy człowieka we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, duchowym, społecznym i kulturowym, ziemskim i niebieskim” – mówił papież. Podkreślił, że w tej perspektywie należy widzieć też „zaangażowanie Kościoła na rzecz rozwoju społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, w którym uznane będą i szanowane wszystkie prawa jednostek i narodów”.

Przypominając, że „wielu świeckich prowadzi owocną działalność na polu gospodarczym, społecznym, ustawodawczym i kulturalnym i szerzy dobro wspólne”, Benedykt XVI stwierdził, że w ten sposób „dają oni świadectwo Ewangelii, przyczyniając się do budowy sprawiedliwego porządku w społeczeństwie i uczestnicząc osobiście w życiu publicznym”.

Ojciec Święty zauważył, że „wiara jest siłą duchową, oczyszczającą rozum w poszukiwaniu sprawiedliwego porządku, uwalniając go od stale grożącego 'zaślepienia' egoizmem, interesem i władzą”.

„Jak pokazuje doświadczenie, nawet w społeczeństwach najbardziej rozwiniętych, jeśli chodzi o aspekt socjalny, niezbędna jest caritas: służba miłości nie jest nigdy zbędna, ponieważ istnieją nadal sytuacje cierpienia, samotności, potrzeby, które wymagają osobistego oddania i konkretnej pomocy” – mówił Benedykt XVI. Na zakończenie stwierdził, że “ważne jest, aby Kościół, uczestniczący w wydarzeniach historii i w życiu ludzi, stał się kanałem dobroci i miłości Bożej”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama