Dobiegają końca obchody 150-lecia ewangelizacji Tajwanu. Ich zamknięcia dokona 22 listopada, w niedzielę Chrystusa Króla, specjalny papieski wysłannik. Misję tę Benedykt XVI zlecił kard. Jozefowi Tomko.
Wybór padł na 85-letniego słowackiego purpurata ze względu na wcześniej pełnione przez niego funkcje, co podkreśla Papież w skierowanym do niego liście nominacyjnym. Przez 16 lat (1985-2001) kard. Tomko był prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Miał w tym czasie okazję dobrze zapoznać się z krajami misyjnymi i wiele z nich odwiedził. Obchody organizuje Chińska Regionalna Konferencja Biskupów, obejmująca siedem katolickich diecezji tej wyspy.
Przypomnijmy, że Kościół zapuścił korzenie na Tajwanie dopiero półtora wieku temu, chociaż katoliccy misjonarze trafiali na tę chińską wyspę zwaną wówczas Formozą już od XVI stulecia. Pierwsze misje padły jednak ofiarą prześladowań, a ich kontynuowanie – po zajęciu wyspy przez protestanckich Holendrów – stało się niemożliwe. Trwała, istniejąca do dziś katolicka wspólnota powstała dopiero w 1859 r. w mieście Kaohsiung. Dotarło tam wtedy trzech hiszpańskich księży z Filipin i pięciu chińskich katechistów. Dziś katolicy, choć stanowią na Tajwanie nieliczną mniejszość, pełnią na wyspie ważną rolę społeczną.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.