Z pokorą przyjąłem nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń - mówił ustępujący metropolita krakowski.
Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że msza św. odprawiona w Sanktuarium Św. Jana Pawła II jest podziękowaniem Bogu za 11 lat "wspólnej drogi".
- Zdawałem sobie zawsze sprawę, że w ponad tysiącletnich dziejach Kościoła krakowskiego przewodziło mu wielu wielkich i świętych biskupów. 27 sierpnia 2005 r. przyjąłem to cenne dziedzictwo z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego - powiedział hierarcha.
- Pierwszy raz dziś wyznam, że Jan Paweł II przewidywał moją służbę w Krakowie - mówił. -Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i w Watykanie 39 lat - dodał.
Kardynał podziękował Benedyktowi XVI za okazane zaufanie i życzliwość dla Archidiecezji Krakowskiej oraz Kościoła w Polsce, za proces beatyfikacyjny, beatyfikację i przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. Franciszkowi kardynał Dziwisz podziękował za decyzję w sprawie organizacji ŚDM w Krakowie i jego obecność na tym spotkaniu. - To wydarzenie pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa, naszej pamięci i będzie inspirować nasz życie - mówił.
Odchodzący metropolita podziękował wszystkim członkom Kościoła krakowskiego, wspólnotom i środowiskom, władzom rządowym i samorządowym. Mówił, że Centrum i Sanktuarium Jana Pawła II upamiętnia wielką postać Kościoła powszechnego, a ich wybudowanie było "przywilejem i obowiązkiem", pozostaje też zadaniem dla kolejnych pokoleń.
Kardynał podziękował za obecność premier Beacie Szydło, co zgromadzeni w świątyni nagrodzili oklaskami. Oprócz szefowej rządu obecna była Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP , szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Odchodzącego na emeryturę kardynała pożegnają władze Krakowa i Małopolski, duchowni, przedstawiciele parafii, reprezentanci świata nauki i kultury.
Kardynał Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Na urząd metropolity został mianowany w 2005 r. przez papieża Benedykta XVI. Za motto swojej posługi przyjął słowa Jana Pawła II "Człowiek jest drogą kościoła". Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego po ukończeniu 75 lat - wiosną 2014 r. złożył na ręce papieża rezygnację z zajmowanego stanowiska, ale w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży podjął się dalszej posługi
- Będę się starał nadal służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym - zapowiedział kard. Dziwisz.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.