Reklama

"Brak tolerancji prowadzi do dyskryminacji"

Brak tolerancji prowadzi do dyskryminacji - przekonuje minister ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, przypadającym w poniedziałek. Jej zdaniem w Polsce obowiązuje dobre prawo, które zabrania dyskryminacji, jednak nie zawsze jest ono respektowane, a w społeczeństwie pokutuje wciąż wiele stereotypów. "Najtrudniej jest zmieniać ludziom w głowach" - podkreśliła.

Reklama

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji Radziszewska zorganizowała konferencję prasową, w której udział wzięli przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą osobom z zespołem Downa.

Radziszewska zwróciła uwagę na wypowiedzi polityków, które cechuje brak tolerancji i poszanowania odmienności. Przypomniała takie sformułowania jak: "legislacyjny potworek z zespołem Downa" czy "komisja śledcza z wodogłowiem". "Dobrze byłoby, gdyby każdy z polityków zastanowił się, zanim użyje przykładu określonego schorzenia, by powiedzieć coś negatywnego o opozycji, aby zastanowił się, co czują osoby, które chorują na tę chorobę" - mówiła Radziszewska.

Andrzej Szuchnicki ze Stowarzyszenia "Bardziej Kochani" podkreślił, że zespół Downa to schorzenie, które widać gołym okiem, a osoby na nie cierpiące, właśnie dlatego, że wyróżniają się z tłumu, często są dyskryminowane i stają obiektem kpin lub żartów.

Prezes Stowarzyszenia Na Tak Halina Słowińska przekonywała, że osoby z zespołem Downa mogą z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie, nawet pracując na otwartym rynku pracy. Jak poinformowała, jej podopieczni realizują się twórczo, zdobywają nagrody na wystawach i pracują.

"Od nas zależy, czy w +odmieńcach+ dostrzeżemy antywartości, czy alternatywne wartości" - mówiła prof. Elżbieta Zakrzewska- Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, socjolożka zajmująca się m.in. zespołem Downa.

Radziszewska zwróciła się do dziennikarzy z prośbą, aby piętnowali wypowiedzi polityków, którzy obrażają innych po to, by zwrócić na siebie uwagę.

Przypomniała, że na końcowym etapie są prace nad ustawą, która w pełni wdroży unijne dyrektywy antydyskryminacyjne. Monitorowaniem ich przestrzegania miałby się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich, który - jak zaznaczyła Radziszewska - ma bardzo silne umocowanie w polskim prawie.

Oceniła, że powołanie urzędu pełnomocnika ds. równego traktowania bardzo pomaga w walce z dyskryminacją i promowaniu postaw tolerancyjnych, m.in. przez zmiany w prawie, a także edukowanie, zarówno dzieci, jak i dorosłych, także profesjonalistów, którzy w swojej pracy stykają się z przejawami dyskryminacji, np. przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, czy związków sportowych.

Dzień Tolerancji obchodzony jest z inicjatywy ONZ. 16 listopada 1995 roku Konferencja Generalna UNESCO przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji, w której państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej. Rok 1995 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Tolerancji, natomiast w 1996 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zachęciło państwa członkowskie do obchodów 16 listopada Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama