- Trzeba podnieść na wyższy poziom przygotowanie do małżeństwa, bo los Kościoła zależy właśnie od rodzin - mówił bp Henryk Tomasik obecnym na spotkaniu proboszczom.
W diecezji radomskiej mają zostać wprowadzone duże zmiany w przygotowaniu do zawarcia sakramentu małżeństwa. W związku z tym bp Tomasik zaprosił do seminarium proboszczów z całej diecezji. W spotkaniu wzięło udział około 200 księży.
Ta najistotniejsza nowość to wprowadzenie 10 spotkań dla narzeczonych. - Trzeba tutaj rozróżnić przygotowanie do małżeństwa, co jest między innymi tematem katechez w szkołach, od przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa - precyzuje ordynariusz.
Bp Henryk ubolewa, że o ile istnieje duże zaangażowanie w przygotowanie wesela, to nie rośnie świadomość konieczności przygotowania do zawarcia sakramentu. - Przygotowanie do małżeństwa i sakramentu małżeństwa to jedno z najtrudniejszych wyzwań duszpasterskich - zaznacza biskup.
Ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin, wyjaśniał, że 10 spotkań dla narzeczonych będzie organizowane zasadniczo w określonych miejscach każdego z dekanatów, a zakończy się trzema spotkaniami w parafialnej poradni rodzinnej i dniem skupienia dla narzeczonych, np. w jednym z sanktuariów maryjnych.
- Celem tych zmian ma być przekazanie nauki Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, wskazanie na dialog małżeński, uczenie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Trzeba towarzyszyć w jak najlepszym przygotowaniu do małżeństwa, wskazywać na zagrożenia życia małżeńskiego i rodzinnego, czy przedstawienie tematyki dotyczącej ludzkiej płodności - mówił ks. Adamczyk.
- Ksiądz nie musi być specjalistą we wszystkich dziedzinach, dlatego warto skorzystać z pomocy małżeństw. Są wokół nas lekarze, psycholodzy i małżeństwa, które na zasadzie świadectwa, mogą się włączyć w życie parafii. Trzeba podnieść na wyższy poziom przygotowanie do małżeństwa, bo los Kościoła zależy właśnie od rodzin - apelował bp Tomasik.
W spotkaniu z proboszczami wzięła udział Bożena Rus, doradca życia rodzinnego.
- Najważniejsi są zawsze narzeczeni. Na tym powinna koncentrować się nasza postawa w czasie spotkań z młodymi. Ponadto staramy się, by lekarze pomagali nam w uczeniu o naturalnych metodach płodności. Często na forach możemy przeczytać, że brakuje intymności w czasie spotkań, że boją się otworzyć w czasie rozmów. Warto zadbać o to, by stworzyć odpowiednie warunki do przeprowadzenia takich spotkań - mówiła.
Obok 10 spotkań inną formą przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa są tzw. spotkania weekendowe na narzeczonych.
W siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu przy ul. Górniczej 2 organizuje je parafia pw. św. Jadwigi. - To cykl 17 spotkań z udziałem psychologa. Stawiamy na rozmowy między narzeczonymi. Wiele osób ma słaby kontakt z życiem Kościoła, dlatego delikatne stawiamy również na ewangelizację. W przyszłości chcemy promować również naprotechnologię. Takie spotkania adresowane są dla 25 par, stąd konieczne jest zarejestrowanie się. Informacje o spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej DA (daradom.pl). Następne spotkanie odbędzie się w połowie marca i nie ma już wolnych miejsc - powiedział ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi.
Obecni na spotkaniu proboszczowie zostali zapewnieni, że planowane jest otwarcie kolejnych 3-4 miejsc, gdzie będą organizowane takie spotkania weekendowe.
Naradę w seminarium dopełniła żywa dyskusja, która dowiodła, że problem nie tylko żywo zainteresował duszpasterzy, ale że oni również mogą wnieść istotną pomoc w przygotowanie programu z racji na praktykę duszpasterską i codzienny kontakt z wiernymi.
- To nowe wyzwanie. Już rozmawialiśmy w gronie dekanatu i wszystko wskazuje na to, że cykle 10 spotkań dla narzeczonych będziemy organizowali w Wierzbicy i Jastrzębiu. Gromadzimy informacje i szukamy osoby, które się zaangażują. Są już pierwsze zgłoszenia. Ufam, że damy radę - mówi ks. kan. Jan Chodelski, dziekan wierzbicki.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Od lewej: Bożena Rus, ks. Sławomir Adamczyk, bp Henryk Tomasik, bp Piotr Turzyński i ks. Marek Adamczyk
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".