We Lwowie rozpoczęła działalność trzyletnia Szkoła Formatorek Zakonnych prowadzona przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Trzebini we współpracy z Konsultami Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich na Ukrainie (obrządku łacińskiego i grekokatolickiego).
Mszy Świętej inaugurującej zajęcia Szkoły przewodniczył 16 listopada br. ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.
Pięciodniowe zajęcia Szkoły raz na kwartał odbywać się będą w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej. Uczestniczy w nich 45 sióstr zakonnych – większość z Ukrainy, poza tym z Białorusi, z Łotwy i ze Słowacji. Program Szkoły oparty jest na wytycznych zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Vita consecrata. Obejmuje formację duchową (wprowadzenia do modlitwy Słowem Bożym w rytmie lectio divina, kierownictwo duchowe i trzy serie rekolekcji ośmiodniowych), formację intelektualną (wykłady i konwersatoria z zakresu antropologii i psychologii chrześcijańskiej) i formację wymiaru emocji i pragnień (zajęcia warsztatowe).
Za program merytoryczny opdowiedzialni są: ks. Grzegorz Pomorski SDS (Dyrektor Szkoły, CFD Salwatroianów w Trzebini), ks. Piotr Ślęczka SDS (duszpasterz w CFD Salwatroianów w Trzebini), Danuta Dybowska (pedagog, terapeuta) i Kateryna Goncher (psychoterapeuta NEST). Ze strony Konsult Wyższych Przełożonych w organizowanie Szkoły zaangażowane są: s. Teresa Iwan, urszulanka SJK (przewodnicząca Konsulty obrządku łacińskiego), s. Antonetta Soliło, józefitka (konsultorka), s. Margaret Owereger (przewodnicząca Konsulty obrządku grekokatolickiego) i s. Natalia Melnyk (konsultorka).
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.