Były metropolita wrocławski ks. kardynał Henryk Gulbinowicz otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Akademii Medycznej we Wrocławiu. Otrzymał je za zasługi dla Wrocławia, Dolnego Śląska, wkład w demokratyczne przemiany w Polsce i "odnowę naszego społeczeństwa".
Rektor wrocławskiej Akademii Medycznej prof. Ryszard Andrzejak w wystąpieniu poprzedzającym wręczenie doktoratu podkreślił, że kardynał Gulbinowicz zawsze olbrzymią życzliwością darzył środowisko akademickie. "Nieocenioną pomoc kardynała, ogromne zaangażowanie w walkę o prawa i swobodę obywatelską, nasze środowisko mogło odczuć zwłaszcza w trudnym momencie stanu wojennego" - przypomniał prof. Andrzejak.
Rektor podkreślił również wkład kardynała w działalność na rzecz dolnośląskiej opieki medycznej. "Dzięki wyjątkowemu darowi przekonywania ks. kardynała i umiejętności zjednywania sobie ludzi wiele szpitali na Dolnym Śląsku otrzymało od sponsorów nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną" - powiedział. Dodał, że to dzięki staraniom kardynała udało się wybudować w Ścinawie nowoczesny ośrodek leczenia chorób otępiennych.
Podczas uroczystości został odczytany list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podkreślił zasługi kardynała jako "jednej z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych postaci dla Dolnego Śląska". "W ciągu z górą ćwierć wieku sprawowania arcybiskupiej posług Jego Eminencja dał się poznać jako niestrudzony promotor nauki i kultury katolickiej, gorący zwolennik dialogu ekumenicznego i pojednania religijnego, troskliwy opiekun ludzi cierpiących, ubogich i samotnych" - napisał prezydent.
Kardynał Gulbinowicz podziękował za wyróżnienie, które jak powiedział, jest docenieniem zasług człowieka sędziwego. Następnie wygłosił wykład na temat polskich "wybitnych znawców sztuki medycznej" żyjących w okresie od poł. XIII do poł. XVII w.
Kardynał podarował Akademii Medycznej olejny portret prof. Ludwika Hirszfelda - pierwszego dziekana Wydział Lekarskiego na pierwszej polskiej uczelni wyższej po 1945 r we Wrocławiu.
Henryk Gulbinowicz urodził się 85 lat temu na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1951- 1955 kontynuował naukę w Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kończąc je doktoratem z teologii moralnej i etyki.
W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r. Kardynał przeprowadził we Wrocławiu synod archidiecezjalny, Kongres Pracy oraz założył wiele nowych parafii. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku. Brał aktywny udział w pracach Episkopatu Polski. W latach 1977 - 1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.
Pracował w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2004 r. kard. Gulbinowicza na stanowisku arcybiskupa metropolity wrocławskiego zastąpił abp Marian Gołębiewski.
Kard. Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego.
Uroczystość uhonorowania kard. Gublinowicza była jednym z elementów obchodów jubileuszu 60-lecia Akademii Medycznej we Wrocławiu, 65-lecia nauczania medycyny w powojennym Wrocławiu oraz 200-lecia uniwersyteckiej medycyny we Wrocławiu. Obchody są objęte honorowym patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.