Na rolę dyplomacji watykańskiej w przemianach demokratycznych w byłej NRD zwrócił uwagę nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perisset.
Wygłosił on w Lipsku wykład pt. „Papieska dyplomacja wobec posługi Kościoła w Niemczech Wschodnich”.
Abp Perisset zaznaczył, że papieska dyplomacja często prowadziła działania nie wprost, ale pośrednio. Przykładem może być uczestnictwo delegacji watykańskiej w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) w latach 1973-1975.
Jego zdaniem, podjęte na tym forum - również przez państwa bloku wschodniego - zobowiązania, m.in. dotyczące przestrzegania praw człowieka, dały pole manewru dla ruchu praw obywatelskich w NRD, a tym samym do poniedziałkowych modlitw o pokój w Lipsku, które w roku przełomu przerodziły się w obywatelski ruch protestu. Nuncjusz apostolski zauważył ponadto, że Jan Paweł II nie utworzył w NRD nowych diecezji katolickich, podkreślając w ten sposób tymczasowość podziału Niemiec.
„Zmiana granic struktur kościelnych dokonana została dopiero w 1990 roku i była dobitnym wyrazem odzyskanej wolności” – stwierdził abp Jean-Claude Perisset.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.