Replantacji całej kończyny dokonano po raz pierwszy w Polce w szpitalu Świętej Jadwigi w Trzebnicy. 30-letniemu mężczyźnie przeszczepiono prawą rękę na wysokości połowy ramienia od zmarłego dawcy. Pacjent czuje się dobrze, teraz czeka go długa rehabilitacja.
Jak powiedział w środę PAP ordynator oddziału replantacji kończyn trzebnickiego szpital doc. Jerzy Jabłecki, to pierwsza w Polsce tego typu transplantacja i trzecia w świecie. Pacjent, któremu przeszczepiono rękę stracił ją 28 lat temu. "Nigdzie na świecie nie dokonano replantacji ręki po tak długim okresie" - zwrócił uwagę docent.
Wyjaśnił, że jeszcze rok temu na świecie nie przeprowadzona takich transplantacji, obawiając się, że ryzyko dla pacjenta jest zbyt duże. Zdecydowano się na transplantację, ponieważ niedawne badania potwierdziły dobrą regenerację nerwów w tego rodzaju przeszczepach - szybszą niż się spodziewano.
Jak podkreślił doc. Jabłecki nigdy nie będzie pewności czy tego rodzaju przeszczep ostatecznie się przyjmie. "W takich przypadkach sprawa jest skomplikowana, bo u pacjenta musi odtworzyć się system połęczeń nerwowych" - powiedział docent. Dodał, że jest to proces długotrwały i może potrwać nawet do dwóch lat. Pacjenty będzie musiał również do końca życia przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu.
Docent dodał, że aby przeszczep zakończył się sukcesem w korze mózgowej pacjenta musi odtworzyć się również ośrodek odpowiedzialny za ruch reką. "U naszego pacjenta nie był on używany od 28 lat, jest albo słabo rozwinięty, albo wogóle zanikł, teraz trzeba specjalnych działań, które pobudzą to centrum" - powiedział Jabłecki.
Pacjent - zdaniem docenta - czuje się dobrze. "On jest informatykiem, teraz w szpitalu tworzy stronę internetową www.przeszczepręki.pl, na której znajdą się informacje na temat transplantacji" - powiedział docent.
Trzebnicki szpital jest uznanym w Polsce i na świecie ośrodkiem, w którym przeprowadzane są skomplikowane transplantacje. Do tej pory trzy przeszczepy ręki poniżej łokcia przeprowadzone w Trzebnicy zakończył się sukcesem.
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.