Alarm powodziowy w wielu regionach Wielkiej Brytanii. Ulewne deszcze spowodowały powodzie i podtopienia w północnej Anglii, Szkocji i Walii. Setki ludzi musiano ewakuować z zalanych domów. Woda zalewa ulice, tory kolejowe, zrywa mosty. Dochodzi do przerw w dostawach gazu i prądu do gospodarstw domowych.
W ciągu 48 godzin na wielu obszarach spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu miesiąca. Żywioł najciężej dotknął miejscowość Cockermouth na północnym zachodzie Anglii. Wiele ulic zmieniło się tam w rzeki o głębokości do 2,5 metra. 50 mieszkańców musiano ewakuować śmigłowcami.
Z pomocą powodzianom spieszą służby ratownicze, straż pożarna i wojsko. Wielu ludzi w Cockermouth zorientowało się w skali katastrofy dopiero, gdy uciekli na dachy przed wodą, wdzierającą się do ich domów. Poziom wody rósł tak szybko, że mieszkańcy nie mieli czasu na ratowanie dobytku. Trwają poszukiwania policjanta, który prawdopodobnie znajdował się na jednym z mostów, zerwanych przez powódź.
"Samochody spływały ulicami. Minie dużo czasu, zanim Cockermouth zdoła się z tego podnieść" - cytuje Associated Press jednego z mieszkańców tej miejscowości.
Pomoc rządową obiecał powodzianom premier Gordon Brown.
W piątek deszcz ustał, ale na weekend meteorolodzy przewidują kolejne opady.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.