Oświęcim: Dwie firmy chcą adaptować Centrum Edukacji Muzeum Auschwitz

Dwie firmy budowlane stanęły do ogłoszonego przez Muzeum Auschwitz przetargu na adaptację dla potrzeb Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście budynku tzw. Starego Teatru - podało w poniedziałek Muzeum w Biuletynie Informacji Publicznej.

O kontrakt ubiega się firma Skanska z Warszawy, która oszacowała wartość prac na 21,77 mln zł, a także przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie Castellum z Wrocławia z ofertą w wysokości 23,96 mln zł. Muzeum zamierza przeznaczyć na adaptację blisko 22,6 mln zł. Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk jesienią ub.r. zapowiedział, że prace adaptacyjne rozpoczną się w 2017 r. Otwarcie Centrum jest planowane na połowę 2019 r.

Zakres projektu obejmuje przebudowę tzw. Starego Teatru, prace konserwatorskie oraz zmianę sposobu użytkowania budynku, aby mógł służyć jako Centrum Edukacji. M.in. zmieniona zostanie konstrukcja i poszycie dachu, a także wymieniona lub wzmocniona część stropów. Wewnątrz wymienione zostaną wszystkie instalacje. Wykonane zostaną też prace konserwatorskie elewacji. W budynku ma powstać przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i obsługowym. Obiekt mieścić będzie m.in. sale konferencyjne, czytelnię z biblioteką oraz pomieszczenia biurowe.

Budynek tzw. Starego Teatru, który będzie siedzibą prowadzonego przez Muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powstał ok. 1920 r. Położony jest przy murach stworzonego w 1940 r. niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas jego działania służył Niemcom jako magazyn. Składowali tam m.in. zapasy cyklonu B, używanego do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau. Obecnie stoi pusty. 

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Organizuje m.in. pogłębione, dłuższe wizyty w Miejscu Pamięci, poszerzone o warsztaty, wykłady i dyskusje. W ub.r. skorzystało z nich blisko 15 tys. osób. Prowadzi też szkolenia dla edukatorów i przewodników, którzy oprowadzają po byłym niemieckim obozie Auschwitz. Organizuje wystawy i zajmuje się wolontariatem.

Sprawa siedziby Centrum, powołanego jeszcze w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co umożliwiało adaptację. Nie było jednak pieniędzy. We wrześniu ub.r. wicepremier prof. Piotr Gliński podpisał w Oświęcimiu umowę na dofinansowanie adaptacji zabytkowego budynku z funduszy UE. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 30 mln zł. Ponad 20 mln zł będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał 2 lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
wiecej »