Sport pomaga budować w świecie kulturę spotkania i solidarności. Pokazuje, że nie istnieją bariery ani przeszkody, których nie można pokonać.
Franciszek mówił o tym do delegacji Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w marcu odbędą się w Austrii. Ich hasłem są słowa: „Serce bije dla świata!”.
Przekazując pozdrowienia dla olimpijczyków Ojciec Święty podkreślił, że największym zwycięstwem jest pokonywanie siebie samego i własnych ograniczeń.
„Sport jest waszą pasją. Z wielkim zaangażowaniem przygotowaliście się do zmagań zgodnie z przysięgą zawodnika Olimpiad Specjalnych: «Obym zwyciężył, ale jeśli mi się to nie uda, obym próbował ze wszystkich sił». Aktywność sportowa dobrze wpływa na ciało i ducha, pozwalając wam polepszyć jakość swojego życia – mówił Franciszek. – Stałe przygotowania, które wymagają również wysiłku i wyrzeczeń, pozwalają wam wzrastać w cierpliwości i wytrwałości, dają wam odwagę oraz pozwalają zdobyć i rozwinąć zdolności, które w przeciwnym wypadku pozostałyby ukryte. Przekonany jestem, że wszyscy tego doświadczyliście”.
Franciszek podkreślił, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych i towarzyszące im kadry są znakiem nadziei dla tych, którzy angażują się w budowanie bardziej zintegrowanego społeczeństwa. „Każde życie jest darem, każdy człowiek jest darem, integracja ubogaca wspólnoty i społeczeństwo” – mówił Papież. Podkreślił, że przesłanie płynące z Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych to wołanie o świat bez barier i wykluczenia.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.