22 listopada – w uroczystość Chrystusa Króla - we wszystkich diecezjach trwają obchody święta patronalnego Akcji Katolickiej.
W Warszawie, w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 9.00, odbyła się Msza św. w intencji Akcji Katolickiej, pod przewodnictwem jej Krajowego Asystenta Kościelnego bp. Mariusza Leszczyńskiego.
W swojej homilii biskup zaznaczył, że Akcja Katolicka podejmuje w naturalny sposób program pracy formacyjnej i apostolskiej Kościoła w Polsce, ktory na rok 2009/2010, koncentruje się wokół hasła: „Bądźmy świadkami Miłości!”.
Dodał, że "członkowie Akcji Katolickiej będą starali się, jak dotąd, dawać jasne świadectwo cnót chrześcijańskich, przykład żywej wiary, pogodnej nadziei i czynnej miłości, w głębokim i żywym zjednoczeniu z Chrystusem. W ten sposób będą realizować swój podstawowy obowiązek, jakim jest ewangelizacja i ciągłe wychowywanie do wiary”.
Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.
Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna prowadzona wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia dojrzałego.
Obecnie Akcja Katolicka w Polsce jest aktywna we wszystkich diecezjach nie wyłączając Ordynariatu Polowego. W każdej diecezji powstała struktura Stowarzyszenia - oddziały parafialne, Instytuty Diecezjalne, które w porozumieniu z biskupem uchwalają programy działania. Działalność AK w skali ogólnopolskiej koordynuje Krajowy Instytut Akcji Katolickiej, który wraz z asystentem krajowym ustala kierunki pracy w całej Polsce. Krajowym Asystentem Kościelnym AK jest bp Mariusz Leszczyński a jej prezesem Halina Szydełko, prawnik z Rzeszowa.
Dzis w Polsce działa ok. 1800 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Struktury stowarzyszenia działają w większości diecezji. Najwięcej członków AK jest w diecezji przemyskiej, tarnowskiej i rzeszowskiej.
Stowarzyszenie działa na wieku polach – społecznym, charytatywnym, kulturalnym i edukacyjnym. Prowadzi ośrodki pomocy społecznej, świetlice terapeutyczne, Kluby i Centra Inicjatyw Społecznych. Wydaje książki i pisma. Członkowie stowarzyszenia zajmują się również działalnością pielgrzymkowo-turystyczną. Organizują liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja rodzimej historii i tradycji religijnej, także o wymiarze ogólnopolskim.
AK od początku uczestniczy w organizowaniu Dnia Papieskiego w całym kraju. Od paru lat aktywnie promuje pamięć ks. Jerzego Popiełuszki organizując doroczne maratony do jego grobu na warszawskim Żoliborzu.
W grudniu 2000 roku Akcja Katolicka w Polsce przystąpiła do Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej ( FIAC ) – organizacji, która skupia 50 stowarzyszeń z Europy, Afryki, Ameryki i Azji.
Władze Forum stanowi Zjazd delegatów zbierający się co trzy lata oraz pięcioosobowy Sekretariat Generalny, na czele którego od ubiegłego roku stoi Argentyńczyk Emilio Inzaurraga.
Wśród krajów, których przedstawiciele kierują pracami FIAC w tej kadencji jest również Polska reprezentowana przez dr Konrada Głębockiego. Obecnie trwają przygotowania do V Europejskich Spotkań FIAC, które w maju przyszłego roku odbędą się w Krakowie i Częstochowie, gdzie spotkają się przedstawiciele kilkunastu narodowych reprezentacji omawiając ważne problemy społeczne, jakie przed chrześcijanami stawia współczesny świat.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.