Ravasi o spotkaniu papieża z artystami

Abp Gianfranco Ravasi pozytywnie ocenił sobotnie spotkanie Benedykta XVI z artystami w watykańskiej kaplicy Sykstyńskiej. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury przypomniał, że przybyło na nie ponad 260 przedstawicieli wszystkich dziedzin sztuki, aby pod olbrzymimi freskami Michała Anioła wysłuchać papieskiej medytacji na temat piękna w sztuce.

W swoim wystąpieniu Benedykt XVI podkreślił, że piękno może być drogą ku Bogu. Sztuka, we wszystkich swoich przejawach, konfrontując się z wielkimi kwestiami egzystencjalnymi może też nabrać znaczenia religijnego i przekształcić się w drogę głębokiej refleksji wewnętrznej i duchowości – zaznaczył papież.

Pytany przez Radio Watykańskie o wrażenia po spotkaniu jego główny organizator powiedział, że przebiegło ono w dobrej atmosferze z dwóch powodów. Z jednej strony dzięki widocznemu zaangażowaniu papieża w temat, gdyż jest on wielkim miłośnikiem muzyki i szczególnie lubi niektóre formy artystycznego wyrazu. „Z drugiej strony spotkanie zostało dobrze przyjęte przez artystów, którzy mogli ponownie odkryć pewne słowo, które współczesna sztuka postawiła całkowicie poza nawiasem: mianowicie piękno. Nie chodzi tutaj o czysty estetyzm, lecz o piękno bytu i egzystencji” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady.

Nawiązując do papieskiej przestrogi, aby artyści byli wrażliwi na piękno i nie mieli tylko na uwadze skandalu i swoistego rodzaju prezentacji zniszczenia, abp Ravasi zaznaczył, że sztuka ostatnich czasów w dużym stopniu ogranicza się do przedstawiania kryzysu i wewnętrznej społecznej pustki. „W ten sposób stworzyła dzieła, które wprawdzie są dziełami artystycznymi, lecz zarazem są wyrazem negacji, urazu i rozpadu harmonii. Ta sztuka negacji spełnia swoją funkcję, w co nie chcę wątpić, choć ostatecznie traci ona zdolność otwarcia na inny horyzont. Wielu z tych, którzy uprawiali taką formę sztuki rozpoznali sytuację, chcą teraz podjąć wyzwanie i próbować swoich sił na innym polu: pozytywnego piękna, światła, symbolu, wielkiego opowiadania, dania wielkiego wyrazu egzystencji ludzkiej. W tym sensie ważna była obecność każdego artysty, który wcześniej należał do tego «innego świata». To oni prawdopodobnie stanowili większości na spotkaniu z papieżem” – powiedział watykański hierarcha.

Arcybiskup pytany jakie jego zdaniem miejsce zajmuje we współczesnej sztuce brzydota i zło zwrócił uwagę, że są one ze swej natury podstawowymi komponentami w historii sztuki. „Jeden z francuskich poetów powiedział, że pieśni o zwątpieniu należą do najpiękniejszych. Przebywaliśmy w kaplicy Sykstyńskiej w obecności mistrzowskiego dzieła Michała Anioła, sądu ostatecznego, bezwzględnego potępienia zła. Nie jest to zło samo w sobie, pustka, zwątpienie przedstawiane jako cel sam w sobie, lecz jest to zło doświadczane, na które ostateczną odpowiedzią jest nadzieja” – zaznaczył abp Ravasi.

Pytany o owoce spotkania podkreślił, że papież na zakończenie powiedział artystom: „Do zobaczenia”. Hierarcha wyznał, że teraz jego zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z artystami. „Jednym z zadań jest pozyskanie młodego pokolenia dla bogactwa kulturalnej tradycji, gdyż ono ma obecnie oczy i uszy zanieczyszczone brzydkimi obrazami i dźwiękami. Mam również nadzieję, że artyści swoimi dziełami zareagują na papieską propozycję zmiany. W każdym razie chodzi o odnalezienie drogi powrotu do dialogu między sztuką a Kościołem w etapach” – powiedział abp Ravasi.

Jednym z nich będzie uczestnictwo Stolicy Apostolskiej w przyszłorocznym Biennale Weneckim, gdzie będzie miała ona swój pawilon. „Chcemy tam pokazać na czym ma ten dialog ma polegać. Pragniemy także wspierać wystawy i współczesną sztukę, która podchwyci nowe tematy i wyzwania” – zadeklarował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Niedziela
wieczór
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
wiecej »