Reklama

Ilu męczenników czasów komunizmu?

Ordynariusz Drohiczyński ks. bp dr Antoni Dydycz powołał do istnienia w Drohiczynie Ośrodek Dokumentacji Kanonizacyjnej Męczenników Wschodu (1917-1989)

Reklama

Biskupi polscy obradujący na 344. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 17-18 czerwca 2008 r. w Katowicach, podjęli decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu w latach 1917-1990. Przewodniczący KEP abp Józef Michalik w imieniu Konferencji Episkopatu Polski  16 grudnia 2008 r., powierzył  sprawę przygotowania i wszczęcia przedmiotowego procesu biskupowi Antoniemu Dydyczowi, ordynariuszowi drohiczyńskiemu. 16 września 2009 roku biskup Dydycz  mianował postulatorem procesu  ks. dra Zdzisława Jancewicza kapłana diecezji drohiczyńskiej, wykładowcę na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, któremu powierzył zadanie przygotowania i poprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu (1917-1989). W celu organizacji i koordynacji prac związanych z przygotowaniem procesu powołano do istnienia wstępnie Ośrodek Dokumentacji Kanonizacyjnej w Drohiczynie.

Na początku listopada Biskup Dydycz  pragnąc umożliwić zgłaszanie kandydatów do beatyfikacji, wydał komunikat zatytułowany. Przygotowanie do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego Męczenników Wschodu (komunizmu, 1917-1989), w którym podano dane osobowe Postulatora oraz adres Ośrodka Dokumentacji Kanonizacyjnej. Komunikat  za pośrednictwem Sekretariatu KEP został przekazany wszystkim Diecezjom, wspólnotom zakonnym i zgromadzeniom .
 
„Coraz częściej pojawiają się głosy, że już wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze Sługa Boży Jan Paweł II. Jest to istotnie bardzo radosna wiadomość . Ona wszakże każe nam wciąż pamiętać o tym, do czego nas Jan Paweł II zachęcał i o co prosił" - stwierdził bp. Antoni Dydycz. "Otóż w czasie obchodów Wielkiego Jubileuszu Zbawienia, kiedy 7 maja świętowano pamięć Świadków Wiary XX wieku, nasz Ojciec Święty mówił: „W latach mej młodości ja sam byłem świadkiem ogromnych cierpień i bolesnych doświadczeń. Moje kapłaństwo od samego początku «wpisywało się w jakąś olbrzymią ofiarę ludzi mojego pokolenia, mężczyzn i kobiet» (Dar i Tajemni­ca, s. 38). Doświadczenia drugiej wojny światowej i lat następnych nauczyły mnie patrzeć z uwagą i wdzięcznością na świetlany przykład tych, którzy od pierwszych lat XX wieku aż do jego końca doznawali prześladowań, przemocy i śmierci z powodu swej wiary i postępowania zgodnego z Chrystusową prawdą. [...] Jest ich bardzo wielu! Pamięć o nich nie może zaginąć - przeciwnie - należy ją odtworzyć na podstawie dokumentów” (Jan Paweł II, Nigdy nie ugięli się przed mocą zła, w: L 'Osservatore Romano, wyd. pol. nr 7-8/2000, str. 33). Te słowa Ojca Świętego nas zobowiązują. I dlatego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad przygotowaniem i poprowadzeniem procesu beatyfikacyjnego Świadków Wiary, Męczenników głównie Wschodu; jakby w nawiązaniu do już przeprowadzonego procesu beatyfikacyjnego Męczenników - ofiar nazizmu”.
 
Kandydatami na ołtarze są wierni katolicy, którzy w różnych miejscach, czasach i okolicznościach (lata 1917-1989), zostali zamordowani z nienawiści do wiary, przez prześladowców, którzy wywodzili się z wrogiego religii systemu totalitarnego, w postaci totalitaryzmu komunistycznego.. Ponadto ważne, że ci wierni katolicy cieszą się opinią męczeństwa, czyli powszechnym przekonaniem, że oddali swoje życie za wiarę w Chrystusa lub za jakąś cnotę wypływającą z tejże wiary, przyjmując cierpliwie śmierć. Obecnie zaś towarzyszą im znaki i cuda dokonane przez Boga za ich wstawiennictwem i że wielu wzywa ich wstawiennictwa w różnych potrzebach. Kandydatami zatem mogą być: kapłani diecezjalni, członkowie zakonów i zgromadzeń męskich i żeńskich, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego, a także osoby świeckie.
 
Postulator ks. Zdzisław Jancewicz poinformował, iż „w bieżącym miesiącu wpłynęło kilka zgłoszeń i zapytań w sprawie procesu”. Jednocześnie zaznaczył iż, czeka na kolejne zgłoszenia, które powinny zawierać  imiona i nazwiska ewentualnych kandydatów do procesu kanonizacyjnego. Byłoby również wskazane, ażeby przesłać oryginalne dokumenty dotyczące faktu męczeństwa, albo przynajmniej ich kopię. W ten sposób nawiązana łączność pozwoli nam na współpracę w sprawie rozpoczęcia beatyfikacji konkretnych osób”.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama