Przewodniczący Konferencji Biskupiej Bośni i Hercegowiny, kard. Vinko Puljić oczekuje powołania watykańskiej komisji ds. wydarzeń w Medjugorju.
Miałaby ona zbadać domniemane objawienia maryjne, w tym treść ponad 30 tys. tzw. orędzi, przekazywanych przez wizjonerów od 1984 r.
Metropolita Sarajewa ma także nadzieję, że Stolica Apostolska da wskazówki dotyczące sprawowania sakramentu pokuty i Eucharystii w Medjugorju. Do tej wioski, położonej 20 km od Mostaru przybywa co roku milion pielgrzymów z całego świata.
W rozmowie z watykańską agencją Zenit kard. Puljić podkreślił, że bp Ratko Perić z Mostaru oraz Konferencja Biskupia Bośni i Hercegowiny współpracują z Kongregacją Nauki Wiary w sprawie Medjugorja. Dodał, że konferencja episkopatu czeka na „sugestie i propozycje sposobów postępowania” ze strony Stolicy Apostolskiej.
64-letni hierarcha przywołał oświadczenie Konferencji Episkopatu Jugosławii z 1991 r., w którym biskupi napisali, że w oparciu o rezultaty dotychczasowych badań, nie można stwierdzić, że chodzi o „objawienia nadprzyrodzone”. Wskazali jednocześnie, że wiernym, którzy przybywają do Medjugorja należy zapewnić opiekę duszpasterską.
Kard. Puljić przyznał, że Medjugorje przyciąga pielgrzymów, a skutkiem ich modlitwy było wiele nawróceń oraz powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Jednak „gdziekolwiek człowiek modli się z wiarą, Bóg daje mu owoce swej łaski” – podkreślił metropolita Sarajewa.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.