Porywacz wyszedł z więzienia, bo dobrze się sprawował

Dwie osoby - Ryszard D. i Elżbieta B. - usłyszały w niedzielę zarzuty dot. uprowadzenia i pozbawienia wolności 12-latki z Golczewa. Trzeciej osobie zatrzymanej w tej sprawie nie postawiono zarzutu i zwolniono.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz powiedziała dziennikarzom, że zarówno Ryszard D. jak i Elżbieta B. złożyli wyjaśnienia, ale prokuratura nie ujawnia ich treści ani tego, czy przyznali się do winy. Kobieta to prawdopodobnie konkubina D.

Trzecia osoba podejrzana ws. uprowadzenia - Piotr S. - została przesłuchana w charakterze świadka i zwolniona. Prokurator po zapoznaniu się materiałem dowodowym uznał, że brak przesłanek uzasadniających przedstawienie mu zarzutu - powiedziała Wojciechowicz.

12-letnia dziewczynka, którą uprowadzono w piątek, opuściła już szpital. Wojciechowicz poinformowała, że dziewczynka zostanie przesłuchana w obecności psychologa, kiedy będzie to możliwe. Rzeczniczka potwierdziła także wcześniejsze informacje, że dziewczynka była pod wpływem alkoholu. Czy była pod wpływem także innych środków, mają potwierdzić badania.

Jeszcze w niedzielę mają wpłynąć do sądu wnioski o trzymiesięczny areszt dla kobiety i mężczyzny.

Ryszard D. w przeszłości skazany był na dziewięć lat więzienia, za ciężkie pobicie innej dziewczynki. Jak mówiła Wojciechowicz, przed upływem siedmiu lat odbywania kary D. złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Prokurator sprzeciwił się temu i sąd okręgowy nie uwzględnił tego wniosku. To postanowienie zaskarżył jednak obrońca D. i sąd apelacyjny zmienił postanowienie sądu okręgowego, udzielając D. warunkowego zwolnienia.

Wojciechowicz podała także, że mężczyzna do 7 sierpnia 2019 r. miał być pod dozorem kuratora. Według nieoficjalnych informacji, ze źródeł zbliżonych do tamtego śledztwa, D. był oskarżony o gwałt i usiłowanie zabójstwa dziewczynki.

Rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin tłumaczył w niedzielę, że decyzja o warunkowym przedterminowym zwolnieniu zawsze oparta jest o prognozę, a zachowanie D. ulegało ciągłej poprawie; był m.in. kilkadziesiąt razy nagradzany i ani razu nie był karany dyscyplinarnie. Przyznał, że prognozy sądu po wydaniu postanowienia o zwolnieniu warunkowym Ryszarda D. "okazały się chybione, bo najprawdopodobniej ten skazany dopuścił się kolejnego przestępstwa". Dodał, że jeżeli potwierdzi się, że D. dopuścił się kolejnego przestępstwa, warunkowe, przedterminowe zwolnienie zostanie odwołane i skazany odbędzie pozostałą część kary.

Dwunastolatka z Golczewa została uprowadzona w piątek wieczorem niedaleko swojego domu. z nagrania monitoringu wynika, że została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie osobowym kilkanaście kilometrów dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali trzy osoby. Prokuratura od początku wykluczała, że uprowadzenie dziewczynki to porwanie tzw. rodzicielskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-14°C Poniedziałek
rano
-8°C Poniedziałek
dzień
-7°C Poniedziałek
wieczór
-6°C Wtorek
noc
wiecej »