Kardynał Kazimierz Nycz poinformował o zmianach w polskim zwierzchnictwie Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie.
8 marca kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwiechrznictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce wręczył dotychczasowemu zwierzchnikowi zakonu Karolowi Szlenkierowi dekret Wielkiego Mistrza OESSH kard. Edwina Fredericka O'Briena z 1 stycznia br. Zgodnie z nim nowym zwierzchnikiem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie został w Polsce prof. dr hab. Piotr Małoszewski.
Piotr Małoszewski jest naukowcem, geologiem, profesorem nauk o Ziemi, działaczem polonijnym i katolickim. Zawodowo od 1973 przez dwadzieścia lat związany z krakowskim Instytutem Fizyki Jądrowej. Był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Od połowy lat 80. pracuje naukowo poza granicami Polski. W 2004 r. został wicedyrektorem Instytutu Ekologii Wód Podziemnych w centrum badawczym w Monachium. Jest również aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. Od 1993 do 1999 r. był dyrektorem Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, przewodniczył Radzie Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech, wszedł także w skład Rady Katolików Świeckich Regionu Monachium. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy około 30 tys. członków. W Polsce jest to prawie 300 osób. Do stowarzyszenia mogą wstępować osoby świeckie i duchowne. Pierwotnym celem zakonu była opieka nad Świętym Grobem w Jerozolimie oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej jego członkowie szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej, m.in. prowadzili szpitale w Gnieźnie, Krakowie i Bytomiu. Od bożogrobców pochodzi m.in. zwyczaj urządzania grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Obecnie głównym celem zgromadzenia jest niesienie pomocy Ziemi Świętej.
O zakonie bożogrobców, który niedawno świętował 20-lecie powrotu do Polski, czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.