Czy Polacy chcą wyjścia Polski z UE?

Jakub Szymczuk /Foto Gość

Wyniki sondażu nie pozostawiają żadnych złudzeń - PiS na tym samym stanowisku, co zdecydowana większość Polaków.

Polacy są jednym z najbardziej entuzjastycznie nastawionych do UE narodów. Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS aż 78 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie chce wyjścia Polski ze struktur unijnych. Tylko 12 proc. odpowiedziało, że chce, by Polska wyszła z UE. Najwięcej unioentuzjastów jest w grupie wiekowej 65+ (za Polexitem tylko 4 proc. badanych) i wśród obywateli w wieku 35-44 lat (82 proc. za pozostaniem w UE). Największy sceptycyzm wobec obecności Polski w UE wykazali ankietowani w grupie wiekowej 18-24 lata - 26 proc. z nich zagłosowałoby za wyjściem Polski z UE. To jednak nadal zaledwie co czwarty wyborca. Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniu 9 marca - jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE, na której przedłużono kadencją Donalda Tuska jako szefa RE.

Część komentatorów wykorzystuje wyniki sondażu jako argument przeciwko polityce zagranicznej obecnego rządu. Warto jednak nie wyciągać z badania IBRiS zbyt pochopnych wniosków - ankietowani zostali zapytani o to, czy chcą, by Polska w UE pozostała lub nie. Nie pytano jednak o kształt polskiej polityki wobec UE ani samych struktur unijnych. Sami politycy Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie podkreślają, że wyprowadzenie Polski z Unii nie wchodzi w grę, jednak zmianie powinna ulec polityka Polski względem Brukseli - chcą, by Polska znacznie wyraźniej artykułowała swoje interesy i mocniej domagała się ich uwzględnienia w polityce unijnej. Postulują tez głęboką reformę funkcjonowania UE. Analizując deklaracje czołowych polityków PiS  można zatem zakwalifikować ich do grupy przeciwników Polexitu. Na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński mówił: " Wszelkiego rodzaju sugestie, że my chcemy sami czy z panią (Marine) Le Pen, z którą mamy tyle wspólnego mniej więcej, co z panem Putinem, wyprowadzać Polskę z UE, są po prostu oszustwem, manipulacją i niczym więcej". Również inni czołowi politycy partii podkreślają konieczność reformy UE, a nie chęć wyjścia Polski z tej struktury.

Na bardziej szczegółowe pytanie: czy Polacy popierają lub nie politykę rządu względem Brukseli - badanie IBRiS nie odpowiada.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • gregg84
  14.03.2017 13:04
  No tak, bo gdyby Kaczyński i s-ka chcieli wyjścia Polski z UE, to oczywiście by o tym powiedzieli. ;)
  A jednak ja też nie uważam, aby PiS chciał Polskę wyprowadzić z Unii. Nadrzędnym celem PiS-u jest - z tego co widzę - zapewnienie sobie trwałości panowania nad tym krajem stanowczymi krokami legalnymi, półlegalnymi i nielegalnymi. Wyjście z UE mogłoby temu przeszkodzić, bo odwróciłoby nastroje społeczne. Wedug PiS-u Unię trzeba osłabić, wyżymając ją przy tym do sucha z wszystkiego, co PiS-owi może się przydać.
  Dlatego z nadzieją patrzę na decyzję większej integracji ze strony państw Europy zachodniej. Zamiast biernie popadać w coraz większą gnuśność, zmuszą w ten sposób maruderów do opowiedzenia się "za" lub "przeciw". A Kaczyński na jasnym opowiedzeniu się może tylko stracić...
 • Gość
  14.03.2017 14:07
  jakos tak sie od dluzszgo czasu sklada,ze Kaczynski co innego mowi a co innego robi
 • Gość z Polski
  14.03.2017 15:17
  Osobiście, tak jak Jarosław Kaczyński będę szczęśliwy gdy POLSKA powie KONIEC Unii Europejskiej. I mam wielką nadzieję że nasz Naczelnik wyprowadzi Polskę z tego układu przestępczego.
 • Gość
  14.03.2017 23:11
  Ludziska kochane, czy wy nie widzicie że Unia dzis to twór pogański, lewacki, autorytarny i NIENORMALNY? Trza wiać z niej ale w stosownym czasie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »