O tym, że w Wielkim Poście miłe jest Bogu pojednanie człowieka z Nim i z bliźnim, mówił w poniedziałek 13 marca wieczorem bp Tadeusz Pieronek podczas Mszy św. w kościele paulinów na Skałce.
Bazylika św. Michała Archanioła była kolejnym przystankiem podczas drogi wiernych po kościołach stacyjnych archidiecezji krakowskiej. Na wstępie biskup przypomniał, że w tym samym dniu w Rzymie kościołem stacyjnym jest bazylika św. Klemensa, opisał przy tym krótko żywot świętego.
Zwrócił szczególną uwagę na list tego trzeciego następy św. Piotra do Koryntian, w którym wezwał on do przywrócenia zgody w gminie chrześcijańskiej. - "Stańmy w obliczu wszystkich dziejów ludzkości i zobaczmy, że w każdym pokoleniu Pan udzielał sposobności do pokuty tym, którzy pragnęli się do Niego nawrócić" - zacytował jego fragment.
Wskazał przy tym, że słowa te, choć mają konkretnego adresata, trzeba odczytywać jako słowa Boga do każdego wierzącego. - Warunkiem każdego nawrócenia jest zawsze przyznanie się do zła, które popełniliśmy, a następnie skrucha i żal za grzechy, czyli dotarcie w naszych sercach i umysłach do prawdy o nas samych - nauczał.
Zdaniem biskupa, to właśnie nadmierny zachwyt człowieka nad światem i przeświadczenie, że jest samowystarczalny, prowadzi do myślenia, że Bóg nie jest mu potrzebny.
- Nie da się kupić wiecznego zbawienia za pieniądze, a wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zamienimy się w proch - przypomniał, dodając, że tylko poznanie i uznanie tej prawdy sprawia, iż człowiek może prawdziwie poprosić Boga o Jego miłosierdzie.
Duchowny zaapelował też, aby w Wielkim Poście wspierać potrzebujących i nie odsyłać ich do instytucji charytatywnych. - Oni tę drogę znają, a często nie mają co jeść, nie mają czym zapłacić za czynsz. Pomagajmy potrzebującym na ile nas stać. Bóg wzywa nas do hojności - uwrażliwiał.
Na zakończenie biskup wskazał, że w bazylice św. Klemensa w Rzymie spoczywa św. Cyryl, który wspólnie ze św. Metodym są patronami Europy i symbolem upragnionej jedności między chrześcijańskim Wschodem i Zachodem. Wezwał przy tym do modlitwy o pokój, zjednoczenie chrześcijan, a także zgodę między narodami i w polskim społeczeństwie. - Nic nie będzie tak miłe Bogu w Wielkim Poście, jak pojednanie między ludźmi i ludzi z Bogiem - podkreślił.
aktualna ocena | 4,20 |
głosujących | 5 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.