Rozpoczęły się obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał w piątek po południu prezydenta Węgier Janosa Adera na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie rozpoczynają się obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do soboty.

Na Zamku odbędzie się spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji Polski i Węgier pod przewodnictwem szefów państw. Po rozmowach zaplanowano spotkanie Dudy i Adera z mediami.

Okazją do wizyty Janosa Adera w Polsce są Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, organizowane po raz 11. Obchody odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. W tym roku wybór padł na Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

Po spotkaniu na Zamku Królewskim pary prezydenckie wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Podczas gali przekazana zostanie flaga Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miastu Veszprem - gospodarzowi przyszłorocznych uroczystości. Odbędzie się też wspólny koncert piotrkowskich muzyków i muzyków Mosonmagyarovar - partnerskiego miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W sobotę na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej prezydenci Polski i Węgier odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą węgierskiemu skoczkowi spadochronowemu i wynalazcy Eugeniuszowi Sziklajowi.

Porucznik Eugeniusz Sziklaj był pilotem armii austro-węgierskiej. Wspólnie z Aurelem Biju skonstruował nowatorski spadochron "Prometo", w którym do wypełniania czaszy wykorzystana została mała butla ze sprężonym powietrzem. Wynalazek zaprezentowano po raz pierwszy w 1925 roku na pokazach lotniczych w Bukareszcie; 26 września 1925 r. Sziklaj poniósł śmierć podczas skoku ze spadochronem oddanego w Piotrkowie Trybunalskim. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Prezydenckie pary wezmą też udział we mszy św. w klasztorze o. jezuitów, koncelebrowanej przez administratora Archidiecezji Łódzkiej biskupa Marka Marczaka oraz węgierskiego biskupa Seged-Csanad Laszlo Kiss-Rigo.

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończy koncert plenerowy, w którym wystąpi legendarna węgierska grupa Omega, znana ze światowego hitu "Dziewczyna o perłowych włosach". Muzycy z Węgier zapowiedzieli też wykonanie po polsku utworu "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Na scenie pojawi się też Michał Szpak z zespołem.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez parlamenty obu państw w 2007 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-7°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-2°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
wiecej »