25 lat metropolii katowickiej. Po Gliwicach i Opolu za jubileusz Bogu dziękują Katowice.
Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim przy ołtarzu stanęli biskupi z Katowic, Gliwic i Opola oraz kapłani metropolii. Homilię wygłosił bp Andrzej Czaja z Opola.
Pobudka!
Wyjaśniał w niej, że dziś Kościołowi na Górnym Śląsku potrzeba autentycznych świadków Chrystusa. Wspominając ŚDM na Śląsku, zachęcał, by wierni i duchowni na co dzień korzystali z potencjału wiary, który uobecnił się w nich podczas spotkań z młodymi świata.
Zachęcał, by wybudzić się z letargu, ospałości i obojętności w wierze. Cytując papieża Benedykta XVI, podkreślił, że trzeba nam dziś uwierzyć w moc chrześcijańskiej wiary oraz w moc łaski sakramentalnej chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich czy małżeństwa.
Biskup opolski sugerował też, by nie ufać nadmiernie badaniom socjologicznym, z których wynika, że Kościół w Polsce, w porównaniu z tym na Zachodzie, ma się dobrze, ale by dbać o żywą relację z Jezusem.
- Nasze dzieci i młodzież potrzebują bowiem więcej doświadczenia wiary w naszych domach - wyjaśniał bp Andrzej Czaja. - Zadbajmy o to, by w naszych śląskich domach było więcej modlitwy. Zwłaszcza modlitwy wspólnej - dodał.
Biskup zauważył też, że dziś dobrej katechezy nie potrzebują jedynie dzieci, lecz także dorośli. - Trzeba więcej świadomego inwestowania w duchowy rozwój, kształtowania wrażliwego sumienia i wrażliwego serca - mówił w katowickiej katedrze.
- My, kapłani, nawet jeśli w całej metropolii jest nas ponad 3 tysiące, sami sobie nie damy rady - przyznał. - Potrzebujemy was, wiernych, by iść i z radością zanosić Chrystusa, Jego Ewangelię w sąsiedztwie, a czasem i we własnej rodzinie mówić o Panu Bogu.
Kierunek: ewangelizacja
Bp Czaja dodał, że obok misyjnego zaangażowania potrzeba solidnej formacji dorosłych chrześcijan w rodzinie, ruchach, wspólnotach, stowarzyszeniach. Dodał, że w chrześcijaństwie nie liczy się relatywizm, a wiara apostołów i duch posłuszeństwa.
- Bez Chrystusa nie ma chrześcijaństwa, bez Chrystusa nie ma zbawienia - przypomniał. Na koniec zachęcał, by właśnie Chrystus królował w śląskich rodzinach, parafiach i społeczeństwie.
Na początku Eucharystii wszystkich zebranych przywitał abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Przypominając wspólne inicjatywy biskupów górnośląskich, wskazał też na jedną misję duszpasterską. - Nade wszystko musimy ewangelizować, nie dzielić, a łączyć. Nie jest to przymus zewnętrzny, lecz płynąca ze spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym powinność; pełnienie Jego polecenia: "Idźcie i głoście!". Kościół jest bowiem wspólnotą tych, którzy Go spotkali, doświadczyli mocy Jego zmartwychwstania, Jego miłosiernej miłości. On na nas spojrzał, na każdego z nas! Nie możemy o tym nie mówić, nie możemy tej radości spotkania Boga nie głosić w Duchu Świętym! "Idźcie i głoście!". Terenem misyjnym jest nasza metropolia, mieszkający tutaj ludzie, chrześcijanie i niechrześcijanie - wyjaśniał.
Przed Eucharystią na Wydziale Teologicznym UŚ odbył się panel dyskusyjny "Metropolia katowicka - szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?".
W sobotę uroczystości rocznicowe odbyły się w Gliwicach - gdzie tego dnia rozpoczął się także synod diecezjalny - oraz w Opolu.
Czytaj także o uroczystościach jubileuszowych:
oraz
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.