Niemcy: Zwycięstwo CDU w wyborach w Saarze

Chadecka partia CDU kanclerz Angeli Merkel zdecydowanie wygrała niedzielne wybory do regionalnego parlamentu w kraju związkowym Saara na zachodzie Niemiec, zdobywając 40,4-40,8 proc. głosów - wynika z sondaży exit poll opublikowanych przez telewizje ARD i ZDF.

Oznacza to, że w porównaniu z ostatnimi wyborami parlamentarnymi w Saarze w 2012 roku chadecy zyskali około 5 pkt. procentowych. Oczekiwany wynik na poziomie 41 proc. daje im 24 mandaty w 51-miejscowym landtagu.

Według agencji dpa CDU skorzystała najprawdopodobniej z popularności Annegret Kramp-Karrenbauer, która stoi na czele regionalnego rządu od 2011 roku i jest uznawana za bliską współpracownicę Merkel.

Socjaldemokratyczna SPD uzyskała w niedzielę 29,5-30,4 proc. głosów, co przekłada się na 17 mandatów - wynika z sondaży. To wynik gorszy o ok. 1 punkt procentowy niż w 2012 roku oraz niższy niż oczekiwano.

Jak zauważa dpa, w Saarze nie dało się odczuć skutków "euforii", jaka towarzyszyła w ostatnim czasie SPD po wyborze byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na szefa partii i jej kandydata na kanclerza we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

Postkomunistyczna Lewica uzyskała - według sondaży - 12,4-12,9 proc. (siedem mandatów), co pozwoli jej zachować pozycję trzeciej siły politycznej w landtagu. Antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) otrzymała 5,9 proc. głosów (trzy mandaty). Oznacza to, że partia będzie reprezentowana w landtagach 11 z 16 krajów związkowych Niemiec, ale jej wynik wygląda na znacznie gorszy niż ok. 10 proc. głosów, jakie zdobyła w poprzednich pięciu wyborach na szczeblu landów.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyli w Saarze Zieloni i liberalna FDP, zdobywając odpowiednio 4,5 oraz 3-3,5 proc. głosów - wynika z sondaży. Podobny los spotkał Partię Piratów.

Podobnie jak na szczeblu federalnym krajem związkowym Saara rządzi "wielka koalicja" złożona z CDU i SPD. Scenariusz zakładający przedłużenie takiego układu po niedzielnych wyborach uchodzi obecnie za najbardziej prawdopodobny.

Jeśli wyniki exit poll potwierdzą się, CDU zachowa pozycję najsilniejszego ugrupowania w landtagu, ale nie będzie mogła rządzić samodzielnie. Także SPD i Lewica nie wydają się mieć wystarczającego poparcia do sformowania lewicowej koalicji, wbrew temu, co prognozowało wiele przedwyborczych sondaży.

Wybory do parlamentu regionalnego w Saarze uznaje się za pierwszy ważny probierz nastrojów wśród wyborców na początku roku wyborczego w kraju. Wyniki niedzielnych wyborów świadczą o wzmocnieniu notowań Angeli Merkel - ocenia dpa. W maju odbędą się wybory do regionalnych parlamentów w krajach związkowych Szlezwik-Holsztyn na północy kraju oraz Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie.

Na 24 września w Niemczech wyznaczono wybory do Bundestagu, w których Merkel, przewodnicząca CDU, będzie po raz czwarty ubiegać się z ramienia swej partii o fotel kanclerza.

Saara to jeden z najmniejszych landów Niemiec. Do głosowania w niedzielnych wyborach uprawnionych było ok. 800 tys. z blisko miliona mieszkańców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »