Prof. Piotr Małoszewski, wybitny uczony, działacz katolicki i polonijny, zwierzchnik zakonu bożogrobców spoczął dziś w Alei Zasłużonych krakowskiego cmentarza Rakowickiego. Mszy św. przy trumnie zmarłego przewodniczył w kościele Mariackim kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor polskich bożogrobców.
Mszę koncelebrowało wraz z nim kilkudziesięciu kapłanów m.in. bp Jan Zając, delegat metropolity krakowskiego, bp Jan Piotrowski z Kielc, z diecezji gdzie znajduje się bazylika Grobu Bożego w Miechowie - siedziba polskich bożogrobców, bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Ryszard Karpiński z Lublina, ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Mariacki.
- Stajemy przy trumnie Pana Profesora, by w tej Eucharystii która jest dziękczynieniem, dziękować Panu Bogu za jego owocne życie. Życie profesora, naukowca, ojca rodziny, które poświęcał dla Polonii w Niemczech, dla zakonu bożogrobców którego polskim zwierzchnikiem był przez ostatnie kilka tygodni życia. Módlmy się za nas abyśmy potrafili wokół tej trumny zjednoczyć się w modlitwie i uczyć się z życia śp Piotra tych postaw którymi on się odznaczał wtedy, kiedy był razem z nami - powiedział kard. Nycz.
Przy trumnie otoczonej asystą wojskową obok rodziny zmarłego 21 marca w Monahium profeora skupili się również licznie jego konfratrzy z polskiej gałęzi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem bożogrobców oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, min. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
- Żegnamy człowieka wiary i czynu, żarliwego patriotę, znakomitego uczonego a także godnego ambasadora polskości na obczyźnie - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Kwiatkowskiego.
Listy nadesłali również abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski. Prof. Małoszewskiego wspominali m.in. bp Lechowicz i marszałek Karczewski.
- Bolał widząc różne tendencje w świecie współczesnym, które dostrzegają w Bogu nie sprzymierzeńca lecz wroga człowieka. Mówił: „ostry duch sekularyzacji zachodniej, odcięcie się Europy od wartości chrześcijańskich i wiara w złotego cielca wywiera dzisiaj niestety swoje piętno i zgubny wpływ na człowieka i społeczeństwa”. Jego uroczystość pogrzebową przeżywamy z wiarą, że dostąpi tego życia w które wierzył i do którego źródła przystępował wielokrotnie - powiedział bp Lechowicz.
Dobrym znajomym zmarłego profesora był również dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
- Znaliśmy się od wielu lat. Charakteryzowało go wielkie oddanie sprawom Polakom mieszkających w Niemczech. Szedł drogą ks. Bolesława Domańskiego, legendarnego przedwojennego przywódcy Polonii niemieckiej. Wydaje mi się, że sformułowane przez owego księdza 5 Prawd Polaków: „Jesteśmy Polakami, Polak Polakowi bratem!, Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Co dzień Polak Narodowi służy, Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!” przyjmował za swoje również prof. Małoszewski. Zawsze podkreślał, że polskość jest nierozerwalnie związana z katolicyzmem, szczególnie na emigracji - powiedział krakowskiemu GN prezes IPN.
Czytaj także:
Pożegnanie zwierzchnika polskich bożogrobców
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.