Walka o wolność w prawdzie

Kard. Józef Glemp powiedział w środę na Jasnej Górze, że wyzwaniem stojącym przed kolejnymi pokoleniami biskupów jest walka o wolność w prawdzie.

Trwające od poniedziałku w jasnogórskim sanktuarium rekolekcje i zebranie plenarne episkopatu są ostatnimi, w których kard. Glemp bierze udział jako urzędujący prymas. Podczas porannej mszy w Kaplicy Cudownego Obrazu podziękowania za 28-letnią posługę prymasowską złożyli mu polscy biskupi.

W odpowiedzi, prymas dziękował w imieniu "starszych biskupów, pokolenia, które odsuwa się, czyniąc miejsce następnemu". "Bóg zapłać za wszystkie słowa dobroci, za przymrużenie oka na wady, które są ludzkie i towarzyszą także i nam, starszym" - mówił wzruszony kard. Glemp. Przypominał, że jego pokolenie mogło czerpać z doświadczenia kapłanów, którzy przebyli obozy koncentracyjne, potem uczyło się katechizacji, m.in. przez udział w jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski. Znakiem jego posługi stały się także nauczanie soboru watykańskiego drugiego oraz nauki Jana Pawła II.

"Dzisiaj, dziękując, wyrażamy ogromną radość, że widzimy biskupów młodszej generacji, wykształconych, gorliwych, czytających znaki czasu i pragnących dostosować duszpasterstwo. My walczyliśmy o wolność - wolność dla Kościoła, w świecie i ojczyźnie - wiedząc, że za wolnością Kościoła idzie wolność obywatelska" - wskazał prymas. "Dziś także wolność jest podstawową sprawą. Trzeba dziś walczyć o wolność w prawdzie, żeby zwalczyć swawolę, która jest zaprzeczeniem prawdziwej wolności i niesie krzywdy dla bliźnich. To nowy rozdział i nowe wyzwanie, ale jesteśmy ciągle pod spojrzeniem najlepszej z matek, naszej Jasnogórskiej Pani" - dodał.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »