Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień poprowadzi debatę przy piłkarskim Okrągłym Stole, która odbędzie się 5 grudnia w stołecznym liceum im. Stefana Batorego. Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęły wszystkie zainteresowane strony.
Przy Okrągłym Stole zasiądą działacze piłkarscy, na czele z prezesem PZPN Grzegorzem Latą, politycy, a wśród nich minister sportu Adam Giersz, przedstawiciele sponsorów, mediów i kibiców.
"Nikt nie odmówił" - zapewnił inicjator i gospodarz spotkania, prezes spółki Canal Plus Cyfrowy Bertrand Le Guern.
Szef stacji telewizyjnej, która od wielu lat posiada prawa do transmisji rozgrywek ekstraklasy, podkreślił, że dawno nie było tak źle z polskim futbolem, nie tylko na szczeblu repprezentacji, ale i klubów. "Mieliśmy odłożone premie dla klubów za sukcesy w europejskich pucharach. Nie spodziewaliśmy się, że właśnie w tym punkcie przyjdzie nam poczynić oszczędności. Brakowało też dialogu w środowisku, jakichkolwiek propozycji, jak wyjść z impasu. Stąd nasza inicjatywa Okrągłego Stołu".
Le Guern ma nadzieję, że debata będzie pierwszym krokiem w procesie uzdrawiania polskiej piłki nożnej. "Chcielibyśmy, by rozmowy zakończyły się konkretnymi wnioskami, wskazaniem celów, które należy zrealizować" - zaznaczył.
Główną debatę poprzedzi osiem paneli na tematy: bezpieczeństwa, Euro-2012, infrastruktury, piłki w mediach, profesjonalizacji rozgrywek, szkolenia, sędziowania i zarządzania klubami. W dyskusjach panelowych mają zrodzić się konkretne pomysły jak naprawić polską piłkę nożną.
Organizatorzy spodziewają się, że przy Okrągłym Stole zasiądzie blisko trzydzieści osób, a dalsze 60-80 osób weźmie udział w panelach, które poprowadzą: Krzysztof Materna, Tomasz Lis, Tomasz Smokowski, Włodzimierz Szaranowicz, Tomasz Wołek, Janusz Zaorski i Tomasz Zimoch.
"Propozycje z dyskusji panelowych będą przedstawione przy Okrągłym Stole. Na koniec planujemy razem z ministrem Gierszem wspólną konferencję prasową, na której przedstawimy konkretne wnioski. To będzie pierwsze takie spotkanie i nie wyobrażam sobie, by było ostatnie" - podsumował Le Guern.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.