Po stopniach Scala Santa, obok bazyliki św. Jana na Lateranie, suną na klęczkach strumienie ludzi. Także we wrocławskiej archidiecezji można w ten sposób towarzyszyć Jezusowi idącemu na sąd.
Święte Schody, podobne do tych laterańskich, znajdują się w Sośnicy – miejscowości niedaleko Kątów Wrocławskich – oraz w Górze. Mają 28 stopni, podobnie jak te przywiezione przez św. Helenę w IV w. z Jerozolimy do Rzymu. Wchodząc po nich na kolanach, rozważa się drogę Jezusa prowadzonego do Poncjusza Piłata.
Z Więźniem na przesłuchanie
Sośnica zasłynęła dzięki pobożnej wdowie, hrabinie Józefinie Würtz und Burg, która w 1775 r. pielgrzymowała na uroczystości roku jubileuszowego do Rzymu, gdzie miała okazję nawiedzić laterańskie Święte Schody. To wówczas podjęła decyzję o ufundowaniu podobnych. Kaplica Świętych Schodów, wzniesiona w 1776 r. przy sośnickim kościele, wkrótce zaczęła być tłumnie nawiedzana przez pielgrzymów.
W każdym z 28 marmurowych stopni znalazły się sprowadzone przez hrabinę relikwie, wśród których – wedle przekazów – jest także odrobina gwoździa z drzewa Krzyża. U szczytu schodów, nad tabernakulum, wznosi się figura Chrystusa jako Męża Boleści, Ecce Homo, ukoronowanego cierniem, stojącego w szkarłatnym płaszczu.
Kaplicę Świętych Schodów, której patronuje św. Jadwiga, pokryli scenami męki Pańskiej wrocławscy artyści – Jan Henryk Kinast i jego syn Jan Karol. Namalowali również umieszczone obok w kościele obrazy ukazujące 7 radości i 7 boleści Matki Bożej. Na sklepieniu kaplicy widzimy Chrystusa, który odrywa rękę od krzyża, by pobłogosławić św. Jadwidze. Pod schodami pielgrzymi dostrzegą grób Chrystusa oraz Ogrójec.
– Pod schodami ma swój grób hrabina – dodaje ks. Mieczysław Kogut, kustosz sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, które zostało tu ustanowione 3 marca 1999 r. – Prawdopodobnie została pochowana w skromnym tercjarskim stroju, ale jej trumna i doczesne szczątki zostały tak mocno zniszczone, że trudno jednoznacznie to stwierdzić.
Tłumy ludzi zjawiają się w Sośnicy zwłaszcza w Wielki Piątek i we wrześniu, na uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego; wielu pielgrzymów przybywa tu także w innym czasie, rozważając na różne sposoby mękę Pańską. A poznać tu można mniej obecnie znane formy towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu – np. Godzinki o Męce Pańskiej, śpiewane na Świętych Schodach w Wielkim Poście.
– Nasze sanktuarium zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Co niedzielę, zwłaszcza na Mszę św. o 11.00, przyjeżdżają tu zwykle indywidualni pielgrzymi – mówi ks. Kogut. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu, często uczestniczą w Mszy św. w sobotę o 12.00. W Wielki Piątek warto przyjechać na 15.00. Po Drodze Krzyżowej można wziąć udział w wielkopiątkowej liturgii.
Agata Combik /Foto Gość Umęczony Chrystus u szczytu Świętych Schodów w Sośnicy Do Pałacu Piłata
Górowskie Święte Schody powstały w 1703 r., ufundowane przez tutejszego proboszcza ks. Aleksego Abara. Znajdują się na terenie parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w usytuowanym na cmentarzu kościele pw. Bożego Ciała.
Zanim rozpoczniemy z Jezusem drogę na sąd, trafiamy do Wieczernika – przedstawionego na drewnianym stropie kościoła pw. Bożego Ciała. Pośród innych malowideł dostrzec można choćby w okolicy organów muzykującego króla Dawida i św. Cecylię.
Schody prowadzą do kaplicy zwanej Ratuszem lub Pałacem Piłata. Na ścianach po obu stronach stopni – z nisko umieszczonymi poręczami, dla pątników idących na klęczkach – widać mnóstwo biblijnych scen. Na freskach dojrzymy na przykład pokrytego wrzodami Hioba czy króla Sedecjasza przed tronem Nabuchodonozora – przedstawienia odsyłające do męki Jezusa.
U szczytu schodów stajemy przez ołtarzowym obrazem „Ecce Homo”, ukazującym cierniem ukoronowanego, związanego Chrystusa, i przed Jego sędziami. Za ołtarzem znajduje się kaplica naśladująca Grób Pański, która była odczytywana także jako grób św. Aleksego, patrona fundatora Świętych Schodów.
– Przyjeżdżają do nas pielgrzymi i turyści zwłaszcza z Wielkopolski, z Lubuskiego – mówi proboszcz ks. Henryk Wachowiak. – Święte Schody są dostępne co niedzielę od południa do 17.00; odprawiane są tutaj Msze św. m.in. w Boże Ciało i w Dzień Zaduszny, a w Wielki Piątek o 10.00 rozpoczyna się Droga Krzyżowa, której towarzyszy wejście na Święte Schody.
Przez pewien czas kościół zastępował świątynię parafialną, w której w 1964 r. przydarzyła się katastrofa budowlana. Po renowacji kościół pw. Bożego Ciała wraz z kaplicą Świętych Schodów zostały poświęcone 31 sierpnia 2002 r. Funkcjonuje tu dekanalne sanktuarium Męki Pańskiej.
Poza naszą diecezją na Dolnym Śląsku Scala Santa znajdują się także w obrębie plenerowych kalwarii – w Krzeszowie i Wambierzycach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.