Izraelski minister obrony Ehud Barak zezwolił na budowę 28 budynków publicznych na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowano w piątek w komunikacie resortu.
W oświadczeniu napisano, że "budynki publiczne i szkoły powinny zostać wybudowane do rozpoczęcia przyszłego roku szkolnego" we wrześniu. O decyzji poinformowano zaledwie trzy dni po ogłoszeniu przez premiera Benjamina Netanjahu propozycji wstrzymania kolonizacji na Zachodnim Brzegu Jordanu (z wyłączeniem wschodniej Jerozolimy) na 10 miesięcy. Miało to skłonić Palestyńczyków do podjęcia rozmów pokojowych zawieszonych od izraelskiej ofensywy wojskowej w Strefie Gazy na przełomie roku. Palestyńczycy odrzucili jednak ofertę.
We wschodniej Jerozolimie, zaanektowanej w 1967 roku, ok. 200 tys. Żydów mieszka obok 250 tys. Palestyńczyków. Zamrożenie osadnictwa we wschodniej Jerozolimie to szczególnie ważna kwestia dla Palestyńczyków, ponieważ ma ona w przyszłości stać się stolicą niepodległego państwa palestyńskiego.
Stany Zjednoczone bezskutecznie naciskały na Izrael, by ten zamroził całkowicie kolonizację, aby możliwe było ponowne podjęcie procesu pokojowego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.