Pod patronatem księcia Monako Alberta II odbył się w tym śródziemnomorskim mieście-państwie drugi międzynarodowy kongres na temat badań nad dorosłymi komórkami macierzystymi w dniach od 26 do 28 listopada. Spotkanie współorganizowały Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich i Papieska Akademia „Pro Vita”.
Głównym tematem kongresu były nowe perspektywy badawcze i terapeutyczne związane z dorosłymi komórkami macierzystymi. Komórki te mogą rozwinąć się w dowolny typ tkanki i zastąpić uszkodzone części narządów, których organizm nie jest w stanie odtworzyć.
Zebrani w Monako naukowcy z różnych stron świata skupili się zwłaszcza nad pozyskiwaniem ich z krwi pępowinowej. Jest to technika nie tylko nieinwazyjna, ale także nie nastręczająca problemów natury etycznej.
Obecnie istnieją możliwości długotrwałego przechowywania ludzkich pępowin będących źródłem komórek macierzystych. Sugeruje to potrzebę tworzenia ich banków dla jak największej liczby potencjalnych biorców. Tymczasem pępowiny wciąż nie są w przeciętnej świadomości lekarzy uważane za coś medycznie cennego i najczęściej są niszczone zaraz po urodzeniu dziecka.
Podczas kongresu w Monako przeanalizowano także rozwój kontrowersyjnej techniki embrionalnych komórek macierzystych. Nie dość, że wiąże się ona z zabijaniem ludzkich embrionów, to jej efekty terapeutyczne są raczej dyskusyjne, m.in. z uwagi na większe ryzyko przekształcenia się takich komórek w nowotwór. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich zwraca jednak uwagę na uporczywe lansowanie badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, mimo otaczających je wątpliwości zarówno natury etycznej, jak medycznej.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.