Całe nasze życie jest Adwentem, bo jest oczekiwaniem – powiedział 30 listopada abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. okazji 800-lecia zakonu franciszkanów.
Całe nasze życie jest Adwentem, bo jest oczekiwaniem – powiedział podczas uroczystej Mszy św., w niedzielę 30 listopada, abp Sławoj Leszek Głódź. Eucharystia sprawowana była w kościele Św. Jakuba w Gdańsku z okazji 800-lecia zakonu franciszkanów.
- Rozpoczynając czas Adwentu z jednej strony przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, zaś z drugiej czekamy na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów – mówił gdański metropolita. - Czytania biblijne zachęcają nas do trwania w oczekiwaniu na przyjście Pana w duchu miłości i sprawiedliwości – dodał.
- Trzeba wyjść ze śpiączki i z letargu – apelował abp Głódź. – Część chrześcijan, nas ludzi ochrzczonych, należących do Kościoła, żyje w śpiączce i obojętności. W pozwoleniu na zło – ubolewał. Dlatego podkreślał, że zadaniem chrześcijan jest czuwanie. - Bardzo często żeruje się na ignorancji, na niewydolności naszej wiary i na obojętności. Ludzie głoszą potem wartości, które są zaprzeczeniem i prawa naturalnego i prawa osobowego w imię haseł – mówił arcybiskup.
Gdański metropolita przypomniał również wydarzenia sprzed 800 lat, kiedy to św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża ustne zatwierdzenie reguły zakonnej. Owa gromadka stała się ogromną rodziną, która rozrosła się na cały świat.
- Św. Franciszek za przykładem Jezusa ogołocił samego siebie i poślubił panią biedę. Stał się świadkiem i zwiastunem Ojca, który jest w niebie – mówił abp Głódź. – Św. Franciszek był znakiem tamtych czasów, znakiem każdego pokolenia. Przeszedł przez ten czas i przez tę ziemię i idzie dalej w was, przez was – synach i córach św. Franciszka.
W Polsce żyje 3 tysiące zakonników należących do 10 franciszkańskich prowincji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.