Zdecydowany głos Szydło ws. referendum dot. reformy edukacji

Wniosek o przeprowadzenie referendum trzeba było złożyć w odpowiednim momencie, obecnie jesteśmy w końcowej fazie wdrażania reformy i ktoś, kto chce to odwracać, będzie powodował chaos - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Premier na konferencji prasowej była pytania, czy jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji.

"Wielokrotnie powtarzałam i będę to powtarzać, że obywateli trzeba w ważnych sprawach pytać o zdanie i zdania nie zmieniam tutaj. Uważam, że jeżeli rozmawiamy na tematy istotne, ważne, to warto zawsze prowadzić konsultacje, czy też przeprowadzić referendum, zapytać obywateli" - powiedziała premier.

"Gdyby w odpowiednim momencie ten wniosek został złożony, czyli przed przyjęciem przez Sejm i podpisaniem ustaw (Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe - PAP) przez pana prezydenta i przede wszystkim wdrożeniem reformy, to referendum miałoby sens" - oceniła Szydło.

"Jesteśmy w środku procesu zmiany systemu edukacji w Polsce" - podkreśliła. "W fazie, praktycznie rzecz biorąc, końcowej wdrażania reformy" - dodała. Zaznaczyła, że samorządy podjęły już uchwały o sieci szkół, rodzice już wiedzą, gdzie ich dzieci będą uczyły się od 1 września, pedagodzy wiedzą, gdzie będą pracować. Dlatego według niej, ktoś, kto chce obecnie to odwracać czy próbować poddawać w wątpliwość zmiany, spowoduje tylko "zaniepokojenie i chaos".

"Ja nie jestem za tym, żebyśmy w polskiej oświacie robili chaos, tylko byśmy robili dobrą zmianę, dobrą reformę, która jest potrzebna. Bo potrzebuje Polska dobrej szkoły zawodowej - branżowej; bo potrzebuje czteroletniego liceum. To są głosy, które płynęły do nas jeszcze przed wyborami, w kampanii wyborczej, kiedy spotykaliśmy się z ludźmi, jeździliśmy, rozmawialiśmy i takie oczekiwanie zmian, które zostały zaproponowane, było" - przekonywała Szydło.

Premier byłą także pytana, czy spotka się z rodzicami, którzy nie popierają reformy edukacji. Pismo z prośbą o spotkanie złożyły w piątek w kancelarii premiera środowiska rodzicielskie sprzeciwiające się reformie edukacji.

Szydło odpowiedziała, że zapozna się z pismem rodziców. "Byłam wczoraj w Hanowerze, więc ta sprawa jeszcze do mnie nie dotarła, ale oczywiście zapoznam się z nią. Możemy się spotykać, możemy rozmawiać. Tyle tylko, że ja chcę powiedzieć jeszcze raz: reforma oświaty jest faktem i trzeba ją spokojnie wprowadzić" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że jeśli rodzice mają pewne wątpliwości, to trzeba z nimi rozmawiać. "Wszyscy dyrektorzy, kuratorzy zostali przez nas zobowiązani do tego, aby udzielać informacji, rozwiewać wątpliwości. Pani minister (Anna) Zalewska przygotowała w resorcie symulację możliwych rozwiązań dla każdego samorządu, dla każdej gminy. Taka pełna informacja do rodziców powinna trafić" - dodała.

W czwartek w Sejmie złożono ponad 910,5 tys. podpisów zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Pytanie referendalne, pod którym zbierano podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia zawiązał się komitet referendalny, w skład którego weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Kongresu Kobiet, Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W sobotę przed Sejmem odbyła się pikieta zorganizowana przez rodziców sprzeciwiających się reformie edukacji, którzy domagali się przeprowadzenia referendum bez zbędnej zwłoki. Dzień wcześniej pismo z prośbą o spotkanie z premier złożyli w KPRM przedstawiciele ruchów "Rodzice przeciwko reformie edukacji", "Zatrzymać Edukoszmar", "Szkoła to nie eksperyment", koalicji "Nie dla chaosu w szkole" oraz Zielonogórskiego Forum Rodziców i Poznańskiego Forum Rodziców i Rad Rodziców.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • verbaveritatis
  27.04.2017 23:45
  Kiedy w 1999r. rząd AWS kierowany przez Buzka wprowadzał reformę systemu oświaty w Polsce zapewniano nas rodziców, o słuszności tej decyzji uzasadniając ją dobrem ucznia. Bardzo szybko okazało się, że to"dobro" to zło konieczne. Nasze dzieci z uwagi na miejsce powstania gimnazjum, po skończeniu 6 klasy SP zmuszono do zmiany środowiska szkolnego . W wieku 13 lat kończąc SP, muszą do dnia dzisiejszego dojeżdżać do oddalonych gimnazjów nawet kilkanaście km...Miejsce przyjazne uczniom jak zapewniało nas MEN nazywając tak gimnazjum niebawem okazało się wylęgarnią wszelakiej patologii. Arogancja, chamstwo i wulgaryzacja znikąd w gimnazjum się nie wzięły. To efekt 18 lat kształcenia i wychowywania w Polskiej szkole naszych dzieci wg standardów UE.Jako rodzice byliśmy bezradni . Nie mieliśmy żadnego wpływu na ogłupianie naszych dzieci, którym wpajano przysługujące im prawa z całkowitym pominięciem obowiązków i odpowiedzialności wynikających z prawa oświatowego, statutu szkoły i kodeksu ucznia. Uczenie bezkarności wg zasady" róbta co chceta" czyli hulaj duszo piekła nie ma, doprowadziło do degradacji nie tylko systemu wychowawczego szkoły ,ale również rodziny. Nasze dzieci demoralizowane przez relatywizację uniwersalnych wartości i patologiczny system kształcenia i wychowania w szkole niestety przesiąkają nim i przynoszą te gównoprawia do domu. Jeśli chodzi o propagandę AWSu dotyczącą podnoszenia standarów kształcenia i zdobywania wiedzy i umiejętności przez nasze dzieci w SP Gimnazjum ,LO i Uniwersytety okazały się pobożnym życzeniem reformatorów, których dzisiaj należy nazywać deformatorami. Dlaczego tak uważam ? ,bo widzę skutki np. nauczania dzieci na egzamin gimnazjalisty. Dzieci są uczone rozwiązywania testów. Edukacja w gimnazjum koncentruje się na wyniku a nie na wiedzy . Najważniejsze jest wyćwiczenie i wpojenie obowiązującego na egzaminie klucza. Opisuję to wszystko, aby przypomnieć tym którzy zapomnieli i tym którzy nie znają KRZYWD WYRZĄDZONYCH NASZYM DZIECIOM PRZEZ REFORMĘ OŚWIATY Z 1999r. ..KRZYWDY TE NIE TYLKO W GIMNAZJUM BYŁY I SĄ WYRZĄDZANE. ..przypomnieć należy O ZNISZCZENIU NAUCZANIA ZAWODOWEGO I TECHNICZNEGO. O ZANIŻANIU POZIOMU KSZTAŁCENIA W LO . O TYM JAK WIELKĄ KRZYWDĘ TA REFORMA WYRZĄDZIŁA KSZTAŁCENIU WYŻSZEMU MAGISTERSKIEMU WIDAĆ TO SZCZEGÓLNIE U OSÓB . ABSOLWENTÓW TZW. PRYWATNEJ WYŻSZEJ UCZELNI, KTÓRYCH REFORMA SYSTEMU OŚWIATY z 1999r namnożyła ze skutkiem pożal się Boże nie półinteligentów, ale ćwierć....ów
 • verbaveritatis
  28.04.2017 00:20
  Wyrażając moją opinię pragnę zwrócić uwagę, że reformatorzy z 1999r., to obecni politycy PO, więc ich krytyka reformy PIS-u mnie nie dziwi.Dziwię się jedynie, że deklarując troskę o dobro ucznia nic nie robi dla jego dobra.
 • verbaveritatis
  28.04.2017 11:10
  Taki bajzel jaki, był w czasie wprowadzenia reformy Systemu edukacji i szkolnictwa w Polsce 1999r. nie grozi nam na pewno. Dlaczego?, bo SP odzyska utracone dwie klasy VII i VIII, LO IVkl i Technika zawodoweV kl. Siejący postrach przeciwnicy reformy, to wrogowie i przeciwnicyPiS-u , którzy niestety udowadniają swoją ignorancją i irracjonalną nienawiścią , że mają w głębokim poważaniu uzdrowienie upośledzonego systemu kształcenia i edukacji w Polsce. A tym samym, dobro naszych dzieci, które nie umieją i nie chcą podejmować trudnych bo wymagających odpowiedzialności decyzji życiowych. Pokolenie indolentów skażonych inercją lemingów niestety jest tego dowodem .Lemingi znikąd się nie wzięły.
 • Gość
  01.05.2017 14:21
  ta smiejaca sie szyderczo Szydlo odmawiajaca "suwerenowi" tego co mu obiecywala a co ja oburzalo jak twierdzila u poprzednikow mowi wszystko o niej...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »